Шумадинци разбили проклетство под Багдалом и уписали другу узастопну “рецку” у гостима

Има она стара изрека да је “победа утолико слађа што се на њу дуже чека”. Дванаест година чекали су фудбалери крагујевачког Радничког 1923 на победу над крушевачким Напретком на стадиону под Багдалом. И дочекали су је вечерас, у утакмици 12. кола Моцарт Бет Суперлиге, у којој је чета тренера Феђе Дудића једном храбром и офанзивном игром прокрчила пут до трећег тријумфа у текућем првенству – 3:1 (0:0).

Како се слика крагујевачког суперлигаша у очима фудбалске јавности и, пре свега, њихових присталица изменила за непуних месец дана. Од “фењераша”, који је сезону отворио са пет узастопних пораза, Раднички 1923 се малтене “преко ноћи” преметнуо у екипу од које поново заизире већина чланова суперлигашког каравана. Вечерашњи тријумф у Крушевцу само је потврда резултатског буђења “црвених” и најава њиховог даљег успона на првенственој лествици.

Од првог минута било је јасно да су изабраници тренера Феђе Дудића под Багдалу стигли по сва три бода. Овако отворен и офанзиван приступ гостију из шумадијске престонице очигледно је збунио Крушевљане, који су очекивали знатно резервисанију игру ривала.

Упркос прилично динамичном почетку утакмице, на прву озбиљнију прилику чекало се све до 22. минута, када је Сали Вижђи “бомбом” са двадесет метара натерао голмана Напретка Владимира Савића на прву интервенцију.

Три минута касније прво веће узбуђење пред голом Радничког 1923. Бастајић је центрирао, Ђорђе Јовановић у трку захватио лопту главом, али се Лековић није дао изненадити.

Финиш првог полувремена доноси неколико солидних покушаја Крагујевчана са дистанце. Ударци Чоловића и Вижђија били су лак плен за Савића, док је шут Зорића са ивице казненог простора завршио преко гола. Најопаснији у овом низу далекометних покушаја “црвених” био је свакако ударац Слободана Симовића у 41. минуту, када је лопта “очешала” пречку.

Уследила је потом и најозбиљнија прилика за Крушевљане у првих 45 минута сусрета. Стоиљковић је побегао по левој страни, затим “заврнуо” лопту у срце шеснаестерца ка Ђорђу Јовановићу, који шутира право Лековића. Био је то први пут да је срећа погледала Шумадинце на вечерашњој утакмици.

Након “сушног” првог полувремена, наставак утакмице донео је праву голеаду. Ногу је “повукао” Стефан Чоловић у 54. минуту, казнивши неспретну реакцију штопера Напретка Немање Ђековића, који је промашио читаву лопту.

Потом је на сцену ступио Жофри Чинеду, који је и на овој утакмици својом брзином и атипичним кретњама доводио противничке дефанзивце до лудила. Високи Нигеријац је најпре у 64. минуту пропустио велику прилику да увећа почетни капитал свог тима, након што је са пет метара промашио читав гол Напретка, да би се искупио само три минута касније, када је са лакоћом умакао Мршићу, пре него што је Савића натерао да по други пут вади лопту из сопствене мреже. Био је ово Чинедуов званично четврти, а незванично пети погодак у сезони, с обзиром да му је гол против Црвене звезде избрисан из евиденције након што је утакмица регистрована службеним резултатом у корист “црвено-белих”.

Већ грогиране Крушевљане у живот је вратио погодак Небојше Бастајића после корнера у 74. минуту, који је испрва поништен због офсајда, да би после реакције из ВАР собе ипак био признат.

Био је то сигнал за свеопшту офанзиву фудбалера Напретка у последњих петнаестак минута утакмице. И мало је фалило Крушевљанима да “сачувају кожу”, само да је ударац Небојше Бастајића у четвртом минуту судијске надокнаде времена био за нијансу прецизнији.

У моментима када се судија Стефановић спремао да одсвира крај утакмице, млади Алексић је одузео лопту Стефану Јовановићу на центру игралишта и отворио контру “црвених”, коју је у ефектном стилу завршио Чоловић за коначних 3:1.

Вечерашњим тријумфом у Крушевцу Крагујевчани су прескочили Напредак и нишки Раднички на табели и позиционирали се на тринаесту позицију са девет освојених бодова, колико је сакупио и дванаестопласирани Радник из Сурдулице.

“Црвене” сада очекују две узастопне утакмице на домаћем терену, најпре у среду са београдским Партизаном у одложеном мечу 4. кола, а затим и са лучанском Младошћу у оквиру редовног 13. кола.

НАПРЕДАК – РАДНИЧКИ 1923 1:3 (0:0)