Спартаку бодови, “црвенима” место у баражу

Фудбалери Радничког 1923 претрпели су пораз на гостовању суботичком Спартаку у утакмици 6. кола плеј-аут фазе Линглонг Тајер Супер лиге Србије – 1:2 (1:1). Упркос негативном исходу данашњег дуела у Суботици, Крагујевчани су захваљујући поразима својих главних такмаца у борби за очување суперлигашког статуса, новосадског Пролетера и Металца из Горњег Милановца, осигурали место у предстојећем баражу за опстанак у елити.

Имали су и Суботичани и Крагујевчани разлога за задовољство по окончању данашње фудбалске битке на Градском стадиону у Суботици. Популарни “голубови” су освајањем три бода и дефинитивно пребринули све бриге око директног опстанака у лиги, док ће Шумадинци имати прилику да путем баража сачувају суперлигашки статус.

Важност утакмице за обе екипе условила је и њен темпо. Играло се у високом ритму малтене током свих деведесет минута, са периодичном иницијативом једног или другог тима.

Први су запретили домаћи преко Срећковића, који је у 6. минуту упутио незгодан ударац искоса са леве стране, али није успео да превари младог Лукића.

Непун минут касније Крагујевчани стижу до вођства. Немања Томић је упутио одличан центаршут на даљу стативу ка капитену Марку Мирићу, који је добро испратио лет лопте и вештим ударцем главом из веома тешке позиције успео је да савлада голмана Спартака Дубљанића.

Могли су гости врло брзо до изједначења преко високог Видаковића, који је након прекида у 10. минуту надскочио све играче у казненом простору крагујевачког тима, али је лопта на срећу изабраника тренера Ненада Лалатовића ипак завршила преко гола.

Оно што није успело Видаковићу, учинио је доскорашњи члан екипе са “Чика Даче” Стефан Филиповић четири минута касније, када је после корнера који је извео Срећковић затресао мрежу свог бившег клуба.

Наставили су Суботичани да прете и након изједначујућег поготка, па тако бележимо добар ударац Ђурасовића са дистанце у 18. минуту, који је Лукић успео да скрене у корнер. Након ударца из угла покушао је поново Филиповић, али овога пута није био тако прецизан као пар минута раније.

Опасно је било пред голом Радничког 1923 после силовитог продора Бијеловића у 26. минуту, међутим, све се на крају ипак добро завршило по тим из срца Шумадије.

Како се примицао крај првог полувремена, тако је притисак Спартака све више јењавао, па су Крагујевчани полако преузимали иницијативу, а повремено су успевали и да озбиљно запрете домаћину, као што је то био случај у 41. минуту, када је после добре акције коју је иницирао Немања Томић, Милош Видовић упослио Марка Мирића, који пропушта лепу прилику да се по други пут упише у стрелце на данашњој утакмици.

Почетак другог полувремена доноси нови налет домаћег тима. Туфегџић је у 49. минуту шутирао главом, али није био прецизан, да би пар минута касније Срећковић упутио ударац са дистанце после кратке комбинације из прекида, међутим, лопта је на путу ка голу закачила неког од играча крагујевачког суперлигаша и завршила у корнеру.

Уследио је ударац из угла и судар голмана Радничког 1923 Огњена Лукића и Стефана Филиповића, који је судија Милановић окарактерисао као прекршај за најстрожу казну. Сигуран са једанаест метара био је капитен Спартака Немања Николић.

Финиш сусрета протекао је у потпуној иницијативи крагујевачког тима, који је узалудно покушавао да дође до изједначења. Мирић је у два наврата претио Дубљанићу, а одличну шансу да врати резултат у егал имао је и Алекса Дамјанац, који је, подсетимо, донео бод Шумадинцима на претходном гостовању у Суботици.

Додуше, имали су и Суботичани две добре прилике да реше питање победника преко Бијеловића и Туфегџића, али је у оба наврата добро интервенисао већ поменути Дамјанац.

На крају је домаћин сачувао вођство и уписао своју трећу победу у плеј-аут фази, док су Крагујевчани претрпели трећи пораз у доигравању за опстанак.

Након овог кола јасно је да из лиге директно испадају новосадски Пролетер и Металац, да ће Раднички 1923 у бараж, а да су Колубара, Радник и Спартак осигурали опстанак у елити. Једина недоумица је ко ће бити други учесник баража – да ли ће то бити лучанска Младост или Нови Пазар.

У сваком случају, Крагујевчани ће у последњој утакмици овог дела првенства, против Металца на “Чика Дачи”, бити лишени било каквог резултатског притиска и моћи ће да играју, што би се рекло, “публици за душу”.

СПАРТАК ЖК – РАДНИЧКИ 1923 2:1 (1:1)

СУБОТИЦА
Стадион:
Градски.
Судија: Милош Милановић (Ћуприја).
Помоћници: Јован Грујић, Милан Минић (обојица из Ниша).
Стрелци: Филиповић у 14. и Николић у 57. минуту из једанаестерца за Спартак, а Мирић у 7. минуту за Раднички 1923.
Жути картони: Видаковић, Јездимировић, Шћепановић (Спартак), Лукић, Дамјанац, Андрић, М. Видовић (Раднички 1923).

СПАРТАК ЖК: Дубљанић, Јездимировић, Шимура (од 90+4. Богићевић), Филиповић, Остојић, Видаковић, Ђурасовић (од 82. Шћепановић), Бијеловић, Срећковић (од 82. Тодороски), Туфегџић, Николић. Тренер: Славко Петровић.

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Варјачић, Пецељ (од 87. Благојевић), Андрић, Дамјанац, М. Видовић, Пишчевић, Милисављевић (од 65. Трифуновић), Мирић (од 87. Срнић), Томић (од 75. Максимовић), Убипарип. Тренер: Ненад Лалатовић.