Крушевљани преокретом до тријумфа на “Чика Дачи”

Кошмарна јесен крагујевачког суперлигаша се наставља. Освојени бод у Суботици прошлог викенда био је очигледно само кратак интермецо у црној резултатској серији Шумадинаца, која је настављена данашњим поразом од крушевачког Напретка на “Чика Дачи” – 1:2 (1:1).

Веровали су симпатизери Радничког 1923 да ће данашњи дуел са Напретком означити почетак једног новог поглавља у суперлигашкој одисеји њиховог вољеног тима, али су уместо тога морали да прогутају кнедлу и суоче се са још једним тешким разочарењем. Не може се изабраницима тренера Зорана Милинковића много тога замерити по питању елена и жеље за победом, али се чини да “црвени” још увек нису успели да пробију ту психолошку баријеру услед серије лоших резултата. Мањак самопоуздања, у комбинацији са резултатским притиском, био је погубна комбинација за Крагујевчане на овој утакмици, посебно у другом полувремену.

А све је тако лепо почело. Мрежа Напретка затресла се већ након непуна два минута игре, када је после центаршута капитена Радничког 1923 Стевана Ковачевића и ударца главом Милоша Видовића лопта закачила стаменог Мршића, променила смер и преварила голмана крушевачког тима Николу Васиљевића.

Могли су Крагујевчани врло брзо да дуплирају предност. Марко Мирић се у 11. минуту нашао “очи у очи” са Васиљевићем, али није успео да га надмудри.

Уследила је прва обећавајућа акција гостију на утакмици, у 13. минуту, када је Стевановић лукаво протурио лопту до Бачанина, испред кога је у последњем моменту стигао да интервенише Никола Дамјанац.

Покушао је потом Саша Марјановић директним ударцем на гол из корнера да изненади Лукића, али је млади чувар мреже Радничког 1923 и омладински репрезентативац Србије остао довољно присебан и сконцентрисан у овој ситуацији.

У 28. минуту виђен је и други аутогол на утакмици, овога пута на супротној страни терена. Бачанин је неометан ушао у шеснаестерац домаћина, а затим покушао да упосли Ђорђа Јовановића, испред кога је неспретно интервенисао млади Огњен Лакићевић, пославши лопту у гол своје екипе.

Имали су Крагујевчани у самом финишу првог полувремена прилику да врате вођство у своје окриље. Милош Видовић је упослио Мирића, који је са два ефектна дриблинга пореметио центар за равнотежу својим чуварима, да би потом асистирао Саши Јовановићу, који није успео да исконтролише лопту на жељени начин, чиме је пропала и последња шанса за промену резултата у првих 45 минута сусрета.

Друго полувреме отпочело је ударцем Марка Мирића са ивице шеснаестерца, који није озбиљније угрозио чувара мреже Напретка Николу Васиљевића.

Увидевши да његова екипа никако не успева да пронађе пут до гола Крушевљана, стратег крагујевачког тима Зоран Милинковић одлучио се да у 62. минуту изврши двоструку измену и у игру уведе Александра Варјачића и Немању Томића, који су због проблема са повредама тренирали смањеним интензитетом последњих дана. Ипак, ни улазак ове двојице искусних фудбалера није донео већи помак у игри Шумадинаца.

На другој страни, гости из Крушевца су се у потпуности ослободили притиска и све чешће су почели да прете домаћину. Тако се у 63. минуту изненада у шанси пред голом Радничког 1923 нашао Саша Марјановић, али је Лукић на време предосетио опасност, скратио угао и успешно интервенисао.

Капитен Напретка био је знатно успешнији минут касније, када је прецизним ударцем са неких 7-8 метара искоса са леве стране крунисао сјајну акцију свог тима за преокрет и вођство Крушевљана од 2:1.

Покушао је Марјановић из сличне позиције да још једном савлада Лукића у 73. минуту, али овога пута није био тако прецизан као десетак минута раније.

Потом је Млађан Стевановић у 79. минуту шутирао преко гола, а идентичан епилог имао је и покушај Борисава Бурмаза на другој страни минут касније.

83. минут донео је доста узбуђења пред голом Крушевљана. Након центаршута Варјачића, Мирић је вратио лопту у срце петерца, тамо је Ковачевић покушао да упути ударац, али је изблокиран, а ситуацију је окончао Милош Видовић, који је пребацио гол гостију из Крушевца.

Кренули су домаћи у самом финишу утакмице “грлом у јагоде”, што је играчима Напретка оставило довољно простора да из контри или полуконтри дођу и до трећег поготка, којим би решили питање победника.

Управо је након једне такве ситуације брзоноги Кочић изашао сам испред Лукића, али није успео да га савлада. Лопта је потом дошла до Ћуковића, који је са десетак метара промашио празан гол Крагујевчана.

И док су по завршетку утакмице фудбалери Напретка у друштву својих највернијих навијача прослављали осму победу у сезони, ученици Зорана Милинковића су погнутих глава напуштали терен стадиона “Чика Дача”, свесни да су овим поразом додатно закомпликовали себи ситуацију по питању опстанка у лиги, с обзиром да су остали “прикуцани” за претпоследње место на табели.

До краја јесењег дела сезоне остало је да се одигра још три кола, а Крагујевчани ће два пута гостовати. Већ наредног викенда “црвени” одлазе пут Сурдулице, где их очекује дуел са екипом Радника, која их је два пута побеђивала ове сезоне, најпре у првенству, а потом и у Купу Србије.

Након гостовања на југу Србије, Шумадинци ће дочекати ТСЦ, док ће у последњој утакмици ове јесени одмерити снаге са Чукаричким у Београду.

ФУДБАЛЕРИ РАДНИЧКОГ 1923 И НАПРЕТКА ПОКАЗАЛИ ЦРВЕНИ КАРТОН НАСИЉУ НАД ЖЕНАМА

Фудбалери Радничког 1923 и Напретка су симболичним стављањем црвене мрље на образ подржали акцију компаније “Моцарт спорт” и Координационог тела за родну равноправност Владе Србије под називом “Стоп насиљу над женама”.

Ову иницијативу, која је кренула из италијанске Серије А, подржало је преко 600 српских спортиста, шаљући јасну поруку: „Немој да ти образ црвени. Отвори очи, пријави насиље!“

РАДНИЧКИ 1923 –  НАПРЕДАК  1:2 (1:1)

КРАГУЈЕВАЦ
Стадион:
“Чика Дача”.
Гледалаца: 400.
Судија: Момчило Марковић (Београд).
Помоћници: Немања Петровић (Ужице), Иван Микалачки (Зрењанин).
Стрелци: Мршић (аутогол) у 2. минуту за Раднички 1923, a Лакићевић (аутогол) у 28. и Марјановић у 64. минуту за Напредак.
Жути картони: Филиповић (Раднички 1923), Керкез, Рашковић, Кунић (Напредак).

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Филиповић (од 62. Варјачић), Лакићевић, Милановић, Дамјанац, М. Видовић, Срнић (од 70. Брновић), Ковачевић, Мирић, С. Јовановић (од 62. Томић), Бурмаз. Тренер: Зоран Милинковић.

НАПРЕДАК: Васиљевић, С. Јовановић, Ћуковић, Мршић, Керкез, Томић (од 36. Рашковић), Ђуричковић (од 84. Кочић), Марјановић, Ђ. Јовановић (од 84. Крстић), Стевановић, Бачанин (од 71. Кунић). Тренер: Милан Ђуричић.