Храбри Раднички са ивице амбиса до бода против Жаркова

Колико је фудбал једна непредвидива и динамична игра, најбољи је доказ данашња утакмица 24. кола Прве лиге Србије између Радничког 1923 и Жаркова на стадиону “Чика Дача”, која је окончана нерешеним резултатом 2:2 (0:0). Крагујевчани су контролисали игру све до 50. минута, када су након промашеног једанаестерца ствари кренуле низбрдо, тако да су само осам минута касније имали играча мање и два гола заостатка. На крају су храбром и изузетно офанзивном игром успели да дођу до изједначења и бода на пролећној премијери пред својим навијачима.

Идеални временски услови, крагујевачка публика жељна фудбала, песма и подршка “Црвених ђавола” и изузетно мотивисани играчи оба тима од самог старта гарантовали су једну квалитетну фудбалску представу на стадиону “Чика Дача”. И заиста, била је ово једна од оних утакмица које ће се дуго препричавати међу фудбалским фанатицима у граду на Лепеници.

А све је почело у складу са очекивањима. Раднички је диктирао темпо игре и стварао шансе, мада се ни гости нису увукли голману у крило, већ су изашли доста високо и отвореног гарда се упустили у клинч са расположеним домаћином.

Одбрану гостију први је тестирао данас веома добри Слађан Никодијевић, који је запретио најпре у 4, а потом и у 10. минуту.

У 20. минуту домаћин је пропустио прву велику шансу да дође до вођства. Варјачић је извео корнер на прву стативу, Здравковић је захватио лопту главом, али jе на самој гол линији интервенисао један од играча гостујућег тима и спречио сигурно вођство Крагујевчана. Остаће дилема да ли је играч Жаркова том приликом лопту зауставио руком, као што су то сигнализирали фудбалери домаћег тима, али се, у сваком случају, пиштаљка судије Николића није огласила.

Само минут касније Ковачевић је погодио стативу, па можемо слободно рећи да су гости заиста били миљеници среће у овим моментима.

Након што су мало предахнули после ове стихије пред својим голом, гости из Бегорада стигли су и да припрете у 28. минуту, када је после акције по левој страни лопта дошла до младог Радића, испред кога се у последњем трнутку испречио пожртвовани Мијатовић.

До одласка на одмор бележимо још само покушај Киковића са дистанце и опасан центаршут Стевана Ковачевића, који Никодијевић није успео да искористи.

Тамо где су стали у првом, Крагујевчани су наставили у другом полувремену, покушавајући да пронађу кључ за одбрану Београђана. Када је судија Данило Николић у 50. минуту повлачење Ћировића од стране Николе Тасића у казненом простору Жаркова окарактерисао као прекршај за најстрожу казну, чинило се да је коначно дошао тај тренутак када ће гости капитулирати. Међутим, ударац Стевана Ковачевића “са креча” успео је да заустави голман гостију Немања Јеврић, што је додатно подигло морал у табору Жарковчана.

И онда, као у неком напетом трилеру пуном неочекиваних обрта, један тренутак непажње Стефана Филиповића у 53. минуту одвео је утакмицу у једном потпуном другом смеру. У намери да врати лопту свом голману штопер Радничког је несхватљиво погрешио, а онда у жељи да исправи свој пропуст непрописно је зауставио капитена гостујуће екипе Данка Киковића и зарадио директно искључење, а гостима “поклонио” пенал. За разлику од Ковачевића, Дејан Бабић био је прецизан са једанаест метара, пославши лопту у једну, а Раичевића у другу страну.

Шок и неверица били су видљиви на лицима симпатизера крагујевачког клуба, а када је у 57. минуту искусни Стево Николић својим седмим голом у сезони дуплирао предност Жарковчана, многи гледаоци су се упутили ка излазним капијама стадиона “Чика Дача”.

Заиста, деловало је у тим тренуцима да је Раднички 1923 у нокдауну и да ће готово извесно доживети пораз на пролећној премијери. Међутим, тренер крагујевачког тима Дарко Милисављевић није губио наду, увео је тројицу нових играча и бацио све карте на напад, у нади да ће му то донети резултат.

И није се преварио. Улазак Радоњића, Илића и Алексијевића размрдао је екипу, а погодак Слађана Никодијевића у 70. минуту подгрејао наде да “црвени” ипак могу избећи пораз. Овом поготку Никодијевића претходила је грешка десног бека Жаркова Раденовића и правовремена асистенција Стевана Ковачевића, који се тако искупио за промашени једанаестерац двадесетак минута раније.

Био је то сигнал да домаћи још жустрије устреме ка голу свог ривала, који буквално није знао шта га је снашло. Као на филмској траци ређале су се шансе пред голом Београђана, све до 76. минута када је Јеврић по други пут на утакмици морао да вади лопту из мреже. Била је то заиста прелепа акција Радничког коју је започео Никодијевић, Илић је пропустио лопту до Радоњића, а он је одложио до Ковачевића, који је шутирао са ивице шеснаестерца, лопта је том приликом закачила Александра Тасића, променила смер и преварила Јеврића.

Нису се “црвени” задовољили изједначењем, већ су храбро наставили са нападачком игром, што им се умало исплатило у 83. минуту, када је после сјајног проигравања од стране Ковачевића, Слађан Никодијевић избио пред Јеврића, али је голман Жаркова врховима прстију успео да избије лопту у корнер.

У финишу сусрета видели смо још једну спорну ситуацију у казненом простору Жаркова приликом судара Илића и Раденовића, али је судија Николић проценио да ту није било довољно елемената за најстрожу казну, тако да је данашњи сусрет на “Чика Дачи” окончан поделом плена, којом, руку на срце, не могу бити задовољни ни домаћи, ни гости.

Крагујевчани су данашњим ремијем остали на једанаестој позицији, са истим бројем бодова као и десетопласирани Динамо из Врања – 31.

Наредни такмичарски изазов фудбалере Радничког 1923 очекује у понедељак, 9. марта, на гостовању крушевачком Трајалу.

РАДНИЧКИ 1923 – ОФК ЖАРКОВО 2:2 (0:0)

“Чика Дача”
Гледалаца: 1 000
Судија: Данило Николић (Ловћенац)
Помоћници: Драган Перановић (Шајкаш), Иван Микалачки (Зрењанин)
Стрелци: Никодијевић у 70. и Ковачевић у 78. минуту за Раднички 1923, а Бабић у 54. (казнени ударац) и Николић у 57. минуту за ОФК Жарково
Жути картони: Петровић, Никодијевић (Раднички 1923), Киковић, Н. Тасић, Илић (ОФК Жарково)
Црвени картон: Филиповић (Раднички 1923) у 53. минуту

РАДНИЧКИ 1923: Раичевић, Петровић, Здравковић, Филиповић, Варјачић, Мијатовић, Видовић, Ћировић (од 68. Алексијевић), Ковачевић, Максимовић (од 57. Радоњић), Никодијевић

ОФК ЖАРКОВО: Јеврић, А. Тасић, Киковић, Голубовић, Раденовић, Илић, Н. Тасић, Јеремић (од 89. Чудић), Николић, Бабић (од 83. Шишков), Радић (од 55. Нешовић).