Чудесан преокрет Шумадинаца вредан баража

У предивном фудбалском амбијенту стадиона “Чика Дача”, фудбалери Радничког 1923 су пред више од 5 000 својих присталица извојевали можда и кључну победу у борби за опстанак у Линглонг Тајер Супер лиги Србије против новосадског Пролетера – 2:1 (0:1). Ни промашени једанаестерац, ни наивно примљен гол у завршници првог полувремена нису обесхрабрили изабранике тренера Ненада Лалатовића, који су погоцима резервиста, Немање Томића и Ђорђа Максимовића, у самом финишу утакмице за само два минута преокренули резултат у своју корист и домогли се драгоцених бодова који им драстично повећавају шансе за пласман у бараж за опстанак у лиги.

Огроман значај утакмице условио је нешто већу нервозу међу актерима данашње фудбалске представе на стадиону “Чика Дача”, па смо тако имали прилику да гледамо једну динамичну и борбену утакмицу, пуну набоја, са хичкоковским обртом и срећним крајем за домаћи тим.

Гости су боље отворили утакмицу и већ у 12. минуту пропустили су озбиљну прилику да дођу до вођства. Након центаршута Куна са леве стране и не баш сигурне интервенције одбране Радничког 1923, лопта је дошла до усамљеног Милошевића, чији је ударац успео да заустави млади Огњен Лукић.

Крагујевчани су узвратили два минута касније, када је после убачене лопте из прекида Војо Убипарип главом шутирао поред стативе.

Марко Мирић је у 14. минуту успео да пронађе пут до мреже новосадског тима, али је ерупцију одушевљења на трибинама стадиона “Чика Дача” стишао главни судија утакмице Милан Митић, који је поништио гол капитену Радничког 1923 због офсајд позиције.

Тражили су потом Шумадинци од лесковачког арбитра да покаже на “белу тачку” након што је Варјачић оборен у казненом простору Пролетера, али је он само одмахнуо руком и показао да се игра настави.

Искусни Бранислав Милошевић се на истеку 20. минута још једном нашао у изгледној позицији да затресе мрежу Крагујевчана, али је Лукић и овога пута био на висини задатка.

У току је био 28. минут првог полувремена, када је стамени Пишчевић оборен у казненом простору новосадског тима. Овога пута судија Митић није имао дилему и показао је на једанаест метара. Одговорност да изведе најстрожу казну преузео је капитен крагујевачког суперлигаша Марко Мирић, али је његов ударац са “беле тачке” завршио далеко изнад пречке.

Промашени једанаестерац није уздрмао изабранике Ненада Лалатовића, чији су се атаци ка голу Пролетера наставили несмањеном жестином. Већ у 33. минуту Убипарип је главом лепо упослио Пишчевића, који је покушао да пласира лопту у супротан угао, али није био довољно прецизан.

Вредан помена био је и шут левог бека Радничког 1923 Љубише Пецеља са дистанце у 38. минуту, као и нови покушај Пишчевића у самом финишу првог полувремена после прекида, који је осујетио голман Пролетера Никола Петрић.

У тренуцима када је судија Митић увелико гледао на часовник, спремајући се да одсвира крај првог дела утакмице, искусни дефанзивац екипе Пролетера Марко Јовановић искористио је општи метеж у одбрани Радничког 1923 после прекида и са ивице петерца послао је лопту у мрежу.

Резултатски заостатак по истеку првих 45 минута игре приморао је фудбалере Радничког 1923 да још енергичније и одлучније крену ка голу свог ривала у наставку сусрета.

Након покушаја Милоша Видовића после прекида и шансе у којој се нашао Милисављевић, Вељко Трифуновић је у 57. минуту покушао атрактивно “маказицама” да донесе домаћину изједначење, али је лопта на крају ипак завршила преко гола.

Потом се Пишчевић нашао у доброј позицији за ударац на самој ивици казненог простора гостујуће екипе, али га је том приликом изблокирао пожртвовани Скопљак.

Имали су Шумадинци доста среће у 61. минуту, када је после добре акције Пролетера по левој страни лопта дошла до Нинковића, који са пет метара погађа Пецеља.

На другој страни, Никола Петрић је у 70. минуту сјајном интервенцијом после одличног ударца Убипарипа главом сачувао минималну предност новосадском тиму.

Колосалну прилику да дођу до изједначења “црвени” су пропустили у 82. минуту. Пишчевић је упутио добар центаршут на другу стативу ка Мирићу, који са три метра промашује празан гол.

Непун минут касније судија Митић је досудио нови казнени ударац за крагујевачки тим после играња руком једног од фудбалера новосадског тима. Овога пута је лопту “на креч” наместио Немања Томић, који је средином другог полувремена ушао у игру уместо Милоша Милисављевића. Некадашњи интернационалац био је непогрешив, послао је лопту у једну, а голмана Пролетера Петрића на другу страну.

Изједначујући погодак дао је крила Крагујевчанима и одшкринуо им врата преокрета, који је уследио само два минута касније. Томић је извео корнер, а у гужви пред голом Пролетера најбоље се снашао још један резервиста, Ђорђе Максимовић, за велико славље на трибинама стадиона “Чика Дача”.

Новосађани нису имали снаге, ни времена да се опораве од овог шока, а при том су у судијској надокнади времена остали са играчем мање након искључења Николе Нинковића, па су на крају три бода сасвим заслужено завршила на конту крагујевачког суперлигаша.

Данашња победа “црвене” уводи у предворје баража, с обзиром да два кола пре завршетка плеј-аута имају три бода више од Новосађана, а чак пет од последњепласираног Металца.

Прву “меч лопту” за оверавање баража изабраници тренера Ненада Лалатовића имаће наредног викенда у Суботици, у дуелу са домаћим Спартаком, који је данашњим тријумфом над лазаревачком Колубаром малтене осигурао директан опстанак у елити.

РАДНИЧКИ 1923 – ПРОЛЕТЕР  2:1 (0:1)

“Чика Дача”
Гледалаца: 5 500.
Судија
: Милан Митић (Лесковац).
Помоћници: Чедомир Андрејић (Крушевац), Никола Антић (Ниш).
Стрелци: Томић у 87. из једанаестерца и Максимовић у 89. минуту за Раднички 1923, а М. Јовановић у 45+3. минуту за Пролетер.