Бод у Суботици за прекид црне серије

Резултатској агонији крагујевачког суперлигаша коначно је дошао крај. “Црвени” су, под вођством новог тренера Зорана Милинковића, успели да освоје јако важан бод на изузетно тешком гостовању суботичком Спартаку у утакмици 17. кола Линглонг Супер лиге Србије, чиме су окончали низ од шест узастопних првенствених пораза – 1:1 (0:0). Централна фигура сусрета на Градском стадиону у Суботици био је штопер Крагујевчана Алекса Дамјанац, који је најпре скривио пенал из кога је домаћин дошао до вођства, да би потом ефектним поготком у судијској надокнади времена спасао свој тим новог пораза.

Зоран Милинковић може бити задовољан својим тренерским дебијем на клупи крагујевачког суперлигаша. Искусни стручњак је за свега пет-шест дана од доласка на “Чика Дачу” пронашао праву формулу, која је екипу из срца Шумадије извукла из резултатске дубиозе.

Крагујевчани су на мегдан суботичким “голубовима”, жељним реванша за пораз на “Чика Дачи” у првом делу сезоне, изашли без стандардног десног бека Александра Варјачића, чије је место у стартној постави принудно заузео штопер Милан Милановић. На клупи су остали “ровити” Немања Томић и Вељко Трифуновић, који је добио прилику у завршних десетак минута утакмице, док су се у прву поставу вратили опорављени Стеван Ковачевић и искусни Милош Видовић, кога није било у тиму на претходној утакмици против Младости из Лучана.

Одлично су “црвени” ушли у утакмицу, врло смело и самоуверено, и први су запретили у 13. минуту преко свог најбољег стрелца Марка Мирића, који је после одиграног дуплог паса са Бурмазом дошао у изгледну позицију да угрози гол Спартака, али је упутио лош завршни ударац.

Запретили су потом домаћи на истеку 23. минута, када се Никола Срећковић нашао “очи у очи” са Огњеном Лукићем, али је голман Радничког 1923 још једном показао због чега важи за једног од најперспективнијих младих чувара мреже у Србији.

Да су одличан нападачки тандем, Мирић и Бурмаз су још једном показали у 29. минуту, када је некадашњи интернационалац атрактивно проиграо свог млађег саиграча из навалног реда, који шутира поред гола.

Никола Срећковић је у 33. минуту поново покушао да савлада Лукића, овога пута из слободног ударца, али је млади чувар мреже Радничког 1923 и још једном био на висини задатка. Само минут касније Стеван Ковачевић је из сличне позиције пребацио гол Суботичана.

Да ће друго полувреме бити знатно садржајније и динамичније у односу на први део сусрета, најавио је покушај Видаковића главом након центаршута Иванчевића у 48. минуту, који није озбиљније угрозио Лукића.

Шест минута касније упорни Срећковић је по трећи пут покушао да надмудри Лукића ударцем са дистанце, међутим, био је то лак плен за “јединицу” Крагујевчана.

Искусни Марко Мирић, који је недавно изашао из врло тешке повреде, добио је прилично незгодан ударац у главу после једног ваздушног дуела у 64. минуту, али је захваљујући брзој и стручној реакцији лекарског тима Радничког 1923 наставио игру.

У току је био 67. минут утакмице, када је након убачене лопте са леве стране Срећковић упослио Николића, који је успео да издржи дуел са Дамјанцем и упути ударац ка голу Крагујевчана. Лукић је уз помоћ стативе успео да сачува своју мрежу у овој ситуацији и када се чинило да је опасност пред голом Радничког 1923 прошла, судија Јован Шегрт је добио позив из ВАР собе, након чега је досудио казнени ударац за домаћи тим, са образложењем да је Дамјанац непрописно стартовао над Николићем.

Бунили су се фудбалери у црвеним дресовима, али је Шегрт остао непоколебљив у својој одлуци. Одговорност да изведе најстрожу казну на себе је преузео Никола Срећковић, који је из четвртог пута коначно успео да надмудри Лукића.

Могао је Раднички 1923 непосредно по примљеном голу да дође до изједначења, али је покушај данас веома борбеног Борисава Бурмаза успео да осујети голман Спартака Мишо Дубљанић. Чувар мреже суботичког суперлигаша добро је реаговао и у 80. минуту, када је зауставио ударац Вељка Трифуновића са дистанце.

На другој страни, Немања Бранковић је у 87. минуту упутио снажан ударац са ивице шеснаестерца, али је Лукић и овога пута био добро постављен.

У тренуцима када је Јован Шегрт све чешће гледао ка свом часовнику, одбројавајући секунде до тренутка када ће означити крај утакмице, Крагујевчани долазе до изједначења. Срнић је извео прекид са десне стране, Трифуновић одложио лопту главом до Алексе Дамјанца, који је волеј ударцем из врло тешке позиције успео да је пошаље у мрежу Суботичана за ерупцију одушевљења у табору крагујевачког суперлигаша. Млади дефанзивац је тако за нешто више двадесет минута прешао пут од трагичара до хероја утакмице.

И поред освојеног бода у Суботици, Шумадинци се и даље налазе у незавидној позицији на табели и тренутно су други отпозади са четири бода предности у односу на Нови Пазар, који свој меч 17. кола игра сутра.

Због тога су све очи симпатизера крагујевачког тима упрте ка наредној утакмици против крушевачког Напретка на “Чика Дачи”, у којој “црвени” једноставно морају да освоје сва три бода.

СПАРТАК ЖК – РАДНИЧКИ 1923 1:1 (0:0)

СУБОТИЦА
Стадион
: Градски.
Судија: Јован Шегрт (Београд).
Помоћници: Чедомир Андрејић (Крушевац), Никола Антић (Ниш).
Стрелци: Срећковић у 72. минуту из једанаестерца за Спартак, а Дамјанац у 90+3. минуту за Раднички 1923.
Жути картони: Шћепановић, Јездимировић (Спартак), Јовановић, Филиповић, Дамјанац (Раднички 1923).

СПАРТАК: Дубљанић, Шимура, Богићевић, Иванчевић, Срећковић (од 74. Михајловић), Николић (од 74. Хрстић), Милошевић, Видаковић, Јездимировић (од 46. Бранковић), Шћепановић (од 74. Марчић), Бијеловић. Тренер: Владимир Гаћиновић.

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Милановић, Лакићевић, Филиповић, Дамјанац, М. Видовић (од 77. Трифуновић), Срнић, Ковачевић (од 83. Брновић), Мирић, Јовановић (од 88. Ристовић), Бурмаз. Тренер: Зоран Милинковић.