Звезда оправдала улогу фаворита на “Чика Дачи”

У велелепном фудбалском амбијенту стадиона “Чика Дача”, пред више од 8 000 посетилаца, фудбалери Радничког 1923 и Црвене звезде поделили су мегдан у утакмици 15. кола Линглонг Супер лиге Србије. Београдски “црвено-бели” оправдали су епитет фаворита и головима Иванића, Павкова и Катаија славили су са 3:0 (2:0), али се упркос поразу играчима крагујевачког тима нема много шта замерити, посебно када је у питању вољни моменат.

Очекивало се да ће први међусобни дуел фудбалера Радничког 1923 и Црвене звезде на “Чика Дачи” након седмогодишње паузе пробудити велико интересовање крагујевачке публике. Тако је и било. С обзиром да је због поштовања епидемиолошких мера у продају пуштен ограничен контигент улазница, онда и не чуди што се још током јучерашњег дана тражила карта више за данашњу утакмицу.

У табору крагујевачког суперлигаша није било бојазни пред дуел са шампионом Србије. Штавише, сви редом, од играча па до чланова стручног штаба, схватили су ову утакмицу као прилику да се пред својом публиком прикажу у најбољем светлу против једне озбиљне екипе европског калибра.

У жељи да своју екипу учини што је могуће физички и атлетски конкурентнијом београдском тиму, шеф струке “црвених” Владимир Раденковић одлучио је да у стартну поставу уврсти Уроша Арсенијевића и Андреју Ристића, два млада бисера из омладинске школе клуба са “Чика Даче”. Промена је било и у формацији, па је крагујевачки тим после дужег времена поново заиграо са тројицом играча у задњој линији и са двојицом изразито офанзивних бекова.

Онако како су то најављивали, Крагујевчани су ушли у утакмицу – смело, бескомпромисно, отвореног гарда. То је у почетним минутима утакмице изазвало благу конфузију код играча Звезде, који су у досадашњем делу првенства углавном наилазили на дефанзивно оријентисане екипе.

Већ у 3. минуту Трифуновић је после прекида који је извео Варјачић покушао да изненади Милана Борјана, али је лопта завршила поред гола.

Четири минута касније Варјачић је као ракета протутњао по десној страни, а затим послао повратну лопту на ивицу петерца ка младом Арсенијевићу, кога је у последњем моменту изблокирао Страхиња Ераковић.

“Црвено-бели” су први ударац ка голу Крагујевчана упутили у 12. минуту. Гејлор Канга је одапео стрелу са скоро четрдесет метара, али је лопта прозвиждала изнад пречке.

Временом су Београђани успели да преузму теренску иницијативу и потисну играче Радничког 1923 на њихову половину терена, да би у 18. минуту уз доста среће дошли до водећег поготка. Мирко Иванић је разменио дупли пас са Миланом Павковом у висини казненог простора крагујевачког тима, а потом се одлучио на ударац. Лопта је на путу ка голу закачила неког од фудбалера у црвеним дресовима, променила смер и преварила Огњена Лукића.

Канга је у 28. минуту упутио још један “пројектил” ка голу домаћина, овога пута са двадесетак метара искоса са леве стране, али је лопта поново завршила ван оквира гола.

Уследили су потом покушаји Иванића и Катаија са дистанце који нису задали превише проблема чувару мреже Радничког 1923 Огњену Лукићу, да би пред сам одлазак на одмор Павков искористио добар центаршут Родића са леве стране и снажним ударцем главом са више од десет метара закуцао лопту у гол крагујевачког тима.

Тек што је почело друго полувреме, “црвено-бели” су стигли и до трећег поготка на утакмици. Александар Катаи је искористио индолентност у одбрани домаћег тима и лукавим ударцем са седамнаест метара изненадио Огњена Лукића, који је безуспешно покушао да интервенише.

Након трећег поготка “црвено-белих” ритам игре је значајно опао. Домаћин је, чини се, заиграо мало енергичније, али осим покушаја штопера Милановића после прекида у 53. минуту и ударца Стевана Ковачевића у 78. минуту који је Борјан са лакоћом зауставио, није дошао у прилику да озбиљније угрози гол гостију из Београда.

На другој страни, “црвено-бели” резервисти, Ришаиро Живковић и Петар Станић, пропустили су две изгледне прилике да се упишу у листу стрелаца и учине победу свог тима још убедљивијом.

Шампион Србије се овим тријумфом искупио за пораз у Сурдулици пре четири дана и наставио потеру за водећим Партизаном, док су Крагујевчани доживели свој четврти узастопни првенствени неуспех, после кога су остали на дванаестом месту суперлигашке табеле са четрнаест сакупљених бодова.

Пред изабраницима Владимира Раденковића су две изузетно битне утакмице, које могу да их изваде из тренутног ропца. Већ у среду “црвене” очекује гостовање нишком имењаку у заосталој утакмици 13. кола, а одмах потом и дуел са екипом лучанске Младости на “Чика Дачи”.

РАДНИЧКИ 1923 – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 0:3 (0:2)