Шумадинци надиграли Крушевљане у комшијском дербију и “чекирали” карту за плеј-оф

Немају Крагујевчани милости према својим ривалима на стадиону “Чика Дача” овог пролећа. Након нишког Радничког, новосадске Војводине, ИМТ-а и Железничара из Панчева, данас је бодове у престоници Шумадије оставио и крушевачки Напредак, који једноставно није био у стању да парира веома надахнутој и расположеној Дудићевој чети. Присутна публика имала је прилику да ужива у правој фудбалској рапсодији момака у црвеним дресовима, који су високим пресингом и брзим и прецизним додавањима наметнули ритам игре који гости из Лазаревог града нису успевали да испрате.

Гол Напретка константно је висио у ваздуху током првих 45 минута. Први је прилику да “начне” Крушевљане пропустио Милутин Видосављевић, који је после повратне лопте Салија Вижђија у 16. минуту промашио празан гол. Потом је и сам Вижђи имао прилику да се упише у стрелце, али га је у томе спречио Јован Маринковић, који је зауставио лопту малтене на самој гол линији.

Након скоро тридесетоминутне опсаде, бедеми крушевачке тврђаве коначно су попустили. Леви бек “црвених” Томислав Дадић је после дуплог паса са младим Алексићем успео да протури лопту кроз ноге голману Напретка Владимиру Савићу, обезбедивши домаћину дуго чекано вођство.

Требало је Крагујевчанима скоро тридесет минута да “начну” Крушевљане, а само осам да дуплирају почетну предност. Асистент код водећег гола Милан Алексић је фантастичним ударцем са двадесетак метара дигао присутну публику на ноге и приморао Савића да по други пут вади лопту из своје мреже. Баш као и Дадићу, и Алексићу је ово био првенац у дресу крагујевачког суперлигаша.

Да је Сали Вижђи био за нијансу прецизинији након повратне лопте Милутина Видосављевића у 38. минуту, Шумадинци су на петнаестоминутну паузу могли да оду и са три гола предности.

Наставили су Дудићеви изабраници да прете Крушевљанима и на старту другог полувремена. Најпре је Бевис из изгледне позиције тукао преко гола, а затим је Вижђи у кратком временском интервалу два пута стављао Савића на муке.

Гости су први ударац у оквир гола Крагујевчана упутили тек у 57. минуту. Учинио је то Небојша Бастајић, али је Лековић успео да избаци лопту у корнер. Након изведеног ударца из угла у шанси нашао и Андрија Мајдевац, али је лопта на крају ипак завршила у Лековићевим рукама.

На супротној страни, Видосављевић је у 58. минуту успео да пронађе пут до противничке мреже, али је његовом поготку претходила офсајд позиција Килијана Бевиса.

Потпуно ненадано и непотребно “црвени” су довели у питање готово известан тријумф. Штопер Напретка Огњен Мршић је у 74. минуту неометан изнео лопту са своје половине терена и дошао на неких тридесетак метара од гола Радничког пре него што се одлучио на ударац. Лопта је изненадила Лековића, прошла му испод руке и завршила у мрежи.

Овај погодак практично је оживео Крушевљане и пружио им наду да ипак могу избећи пораз на овом гостовању. “Кифла” Ђорђа Јовановића са руба шеснаестерца у 86. минуту “заледила” је за тренутак присталице крагујевачког тима, али је лопта срећом по домаће завршила преко гола.

И онда, у дубокој судијској надокнади времена, када се судија Трифковић увелико спремао да означи крај сусрета, резервиста Ђурић је после ударца Глушчевића и интервенције Савића одбијену лопту послао у мрежу за коначних 3:1.

Осим тога што су данашњим тријумфом “чекирали” карту за плеј-оф, Крагујевчани су уједно задржали четврту позицију на табели испред најближих пратилаца, Чукаричког и Војводине, показавши тако да не одустају од борбе за Европу.

Суперлигашку трку “црвени” настављају у среду гостовањем екипи Младости у Лучанима, а већ у недељу на “Чика Дачу” стиже суботички Спартак.

РАДНИЧКИ 1923 – НАПРЕДАК  3:1 (2:0)

“Чика Дача”.
Гледалаца:
3 500.
Дејан Трифковић (Београд).
Помоћници: Атила Хармат (Суботица), Петар Радић (Нови Сад).
Стрелци: Дадић у 28, Алексић у 36. и Ђурић у 90+4. минуту за Раднички 1923, а Мршић у 74. минуту за Напредак.
Жути картони: Вижђи, М. Видовић (Раднички 1923), Стевановић, Јовановић (Напредак).

РАДНИЧКИ 1923: Лековић, Ћосић, Шербечић, Митровић, Дадић, Ристић, Алексић (од 66. Глушчевић), Вижђи (од 82. М. Видовић), Видосављевић (од 66. Зорић), Бевис (од 82. Ђурић), Ортиз (од 74. Ивеља). Тренер: Феђа Дудић.

НАПРЕДАК: Савић, Јовановић, Ј. Маринковић, Мршић, Стевановић, Љубомирац, Крстић (од 60. Садиковић), Благојевић, Зличић (од 46. Марјановић), Бастајић (од 80. Јовановић), Мајдевац (од 85. Бојовић). Тренер: Владимир Гаћиновић.