Шумадинци извисили за бодове на “Карађорђу”, Војводина славила “са креча”

Десет минута делило је фудбалере Радничког 1923 од освајања првих бодова у новој сезони Моцарт Бет Суперлиге Србије, и то на гостовању фаворизованој Војводини у Новом Саду. А онда је олако скривљен једанаестерац младог Николе Миличића, који је до тог кобног 80. минута одиграо утакмицу за десетку, коштао “црвене” новог, петог узастопног пораза у првенству – 1:2 (1:0).

Никако да крене чету тренера Дејана Јоксимовића. Крагујевчани су вечерас на новосадском “Карађорђу” успели да се издигну из улоге аутсајдера и прописно су намучили домаћу Војводину, која је више од 40 минута била приморана да јури резултатски заостатак, да би на крају уз доста среће дошла до преокрета и очекиваних бодова.

Имаће Шумадинци за чим да жале, с обзиром да су пропустили прилику да једну приличну добру и борбену партију крунишу освајањем преко потребних бодова, којима би повратили самопоуздање након очајног старта сезоне оличеног у четири узастопна пораза. Ипак, игра коју су фудбалери Радничког 1923 приказали вечерас, а која у потпуности одудара од катастрофалног издања пре осам дана на “Чаиру” јасно указује на то да су се ученици тренера Јоксимовића дозвали памети и да су решени да што пре ставе тачку на ову резултатску кризу која је већ попримила озбиљне размере.

Суочен са изостанком тројице веома битних играча, капитена Милоша Видовића, Стефана Чоловића и Дамјана Крајишника, стратег “црвених” Дејан Јоксимовић и овога пута био је принуђен на одређене рокаде у саставу. Шансу је тако од првог минута добио новајлија Милош Ристић, уз кога је у маневру деловао Лука Зорић, који се вратио у стартну поставу након што је утакмицу у Нишу почео на клупи. У првој постави поново се нашао и Василије Ђурић, који је заједно са Милутином Видосављевићем и Миланом Видаковом чинио офанзивни трио “црвених” на вечерашњој утакмици.

Почетак утакмице био је идиличан за Крагујевчане, који су већ после седам минута игре успели да дођу до вођства на опште изненађење публике на “Карађорђу”. Неспоразум одбрамбених фудбалера Војводине прецизним ударцем уз саму стативу казнио је најбољи стрелац “црвених” прошле сезоне Милутин Видосављевић. Велике заслуге за овај погодак иду и на рачун Милана Видакова, који је “ишчепркао” лопту дефанзивцима новосадског тима.

Седам минута касније спорна ситуација у казненом простору Војводине, која ће сигурно бити предмет анализе судијске комисије наредних дана. Лопта је после аута који је извео Пецељ погодила у руку Уроша Николића на самој ивици шеснаестерца, што је изазвало озбиљне недоумице код главног арбитра Срђана Јовановића, који је после вишеминутних консултација са колегама из ВАР собе и поновог прегледавања снимка спорне ситуације проценио да нема елемената за најстрожу казну.

Колико је Војводина била безопасна у првих пола сата утакмице, најбоље говори податак да је прву озбиљнију шансу створила тек у 28. минуту, када се Чумић после једне дубинске лопте и вешто избегнуте офсајд замке нашао у изгледној позицији да угрози Лековића, али га је у тој намери осујетио млади Миличић. Покушао је капитен Војводине и четири минута касније главом после центаршута Радуловића, али је лопта након његовог не баш сјајно изведеног ударца завршила ван оквира гола.

Имали су и “црвени” једну обећавајућу ситуацију на половини домаћина у самом финишу првог полувремену, када је Пецељ одиграо повратну лопту ка Видосављевићу, чији је шут у последњем тренутку изблокирао Росић.

Незадовољни игром и резултатом након првих 45 минута утакмице, навијачи Војводине су своје љубимце у свлачионицу испратили салвом звиждука, што је био сигнал за домаће фудбалере да се тргну и заиграју нешто жустрије у другом полувремену. Ипак, први су у наставку запретили Крагујевчани и то преко десног бека Поповића, чију је параболу са преко 20 метара Царевић крајњим напором скренуо у корнер.

Већ у наредном нападу Новосађани стижу до изједначења. Чумић је повукао контру по десној страни, затим лепо уочио усамљеног Болингија на другој стативи, који је одмах по пријему лопту упутио прилично траљав ударац ка голу Радничког 1923. Лековић је успео да заустави овај покушај нападача Војводине, али се лопта на његову несрећу одбила до Малбашића, коме није било тешко да је из непосредне близине пошаље у небрањену мрежу.

Малбашићев погодак дао је ветар у леђа домаћим фудбалерима, који су наредних 10-15 минута жаргонски речено држали голмана Радничког 1923 Стојана Лековића “у шаху”. Ипак, уиграна и прилично сигурна одбрана “црвених” успешно је одолевала атацима изабраника тренера Ранка Поповића, иако је имала доста проблема, посебно са снажним Болингијем, који је на полувремену заменио неприметног Вукића. Из овог периода теренске иницијативе домаћина вреди издвојити само покушај младог Радуловића у 59. минуту, који је лепо гађао са ивице казненог простора, али недовољно прецизно.

У жељи да мало освежи екипу, Јоксимовић је средином другог полувремена одлучио да направи троструку измену, а један од играча који је том приликом ушао у игру био је и француски интернационалац Килијан Бевис, који се у 79. минуту успешно искрао дефанзивцима Војводине, али га је у моменту када се припремао за ударац сустигао и изблокирао упорни Црномарковић.

И тако долазимо до момента одлуке, тачније 80. минута, када је млади Никола Миличић, који је до тог тренутка био један од најбољих актера на терену, непрописно стратовао над Филипом Малбашићем унутар казненог простора свог тима. За судију Јовановића није било дилеме – одмах је показао “на креч”. Лопту је “белу тачку” наместио Џонатан Болинги, који је уз доста среће успео да савлада Стојана Лековића. Наиме, чувар Радничког 1923 успео је да погоди страну у коју му је снажни нападач Војводине шутирао, али му је лопта прошла тик испод руке и завршила у мрежи.

Тако су “црвени” неславно окончали још једно гостовање на “Карађорђу” и дописали свој пети пораз у низу, који их оставља на самом зачељу табеле без освојених бодова.

Следи репрезентативна пауза која ће Крагујевчанима добро доћи да се мало консолидују и збију редове пред серију утакмица са нешто, условно речено, “лакшим” противнима, у којима ће покушати да поправе утисак након поражавајућег учинка на самом старту сезоне.

ВОЈВОДИНА – РАДНИЧКИ 1923 2:1 (0:1)

НОВИ САД
“Карађорђе”
Гледалаца: 1 500.
Судија: Срђан Јовановић (Београд).
Помоћници: Урош Стојковић, Милан Михаловић (обојица из Београда).
Стрелци: Малбашић у 51. и Болинги из једанаестерца у 82. минуту за Војводину, а Видосављевић у 7. минуту за Раднички 1923.
Жути картон: Миличић (Раднички 1923).

ВОЈВОДИНА: Царевић, Лазаревић (од 46. Бјековић), Гиорбелидзе (од 67. Салгеиро), Росић, Црномарковић, У. Николић, Зукић, Радуловић, Малбашић (од 84. Ивановић), Чумић (од 90+3. Кајевић), Вукић (од 46. Болинги). Тренер: Ранко Поповић.

РАДНИЧКИ 1923: Лековић, Миличић, Симовић, Митровић, Поповић, Ристић (од 89. Глушчевић), Зорић, Пецељ, Видосављевић (од 62. Грбовић), Ђурић (од 62. Бевис), Видаков (од 62. Чинеду). Тренер: Дејан Јоксимовић.