Пирова победа Панчеваца, Раднички остаје суперлигаш

Крагујевац ће и наредне сезоне имати суперлигаша у фудбалу. Након заиста тешке и турбулентне сезоне, проткане стрепњом од повратка у нижи ранг такмичења, екипа са “Чика Даче” је кроз бараж мечеве са панчевачким Железничаром успела да сачува суперлигашки статус. Пресудан је био први меч одигран у Смедереву, у коме је тим из срца Шумадије успео да тријумфује са 3:1, док је узвратни дуел на “Чика Дачи” припао Панчевцима, који су славили са минималних 1:0.

И поред најбоље намере да победом пред својом публиком потврде опстанак у лиги и тако ставе тачку на ову сезону, изабраници тренера Ненада Лалатовића су у реванш утакмици баража за попуну Линглонг Тајер Супер лиге Србије ипак претрпели минималан пораз од екипе из Панчева, која се приказала у знатно бољем издању него што је то био случај у претходној утакмици у Смедереву.

Ношени подршком својих симпатизера, који су у више него завидном броју испунили трибине стадиона “Чика Дача” у жељи да помогну вољеном тиму у најважнијој утакмици у сезони, “црвени” су од самог старта кренули агресивно ка голу свог ривала, али изузев солидног покушаја Убипарипа у 3. минуту нису успели да створе неку иоле озбиљнију прилику из које би могли евентуално да профитирају.

Након што су се ослободили почетног притиска домаћина, Панчевци су успели да запрете најпре преко Зувића, који је са ивице шеснаестерца шутирао поред стативе, а потом и Дариа Гргића, који је у 19. минуту пропустио да казни неопрезност у одбрани крагујевачког тима.

Управо је овај тандем довео екипу Железничара до предности у 25. минуту утакмице. Зувић је одрадио већи део посла упосливши у правом тренутку Гргића, коме није било тешко да пронађе пут до мреже.

Лако је могло да се догоди да Зувић уз асистенцију допише и погодак, само да је боље одреаговао на центаршут Гигића у 31. минуту.

Имали су потом и домаћи одличну прилику да дођу до изједначења. Капитен Мирић се искрао по десној страни, потом послао повратну лопту ка Воји Убипарипу, који је у паду успео да шутира, али је искусни голман Железничара Младен Живковић уз помоћ пречке сачувао своју мрежу у овој ситуацији.

Покушали су потом Андрић и Ковачевић после прекида да донесу промену резултата, али без успеха.

Жалиће дуго Панчевци за ситуацијом из 43. минута, када је Гргић пропустио велику прилику да свом тиму донесе предност од два гола. У томе га је спречио одлично постављени Огњен Лукић, који се специјализирао за скидање “зицера” ове сезоне.

Наставили су фудбалери гостујуће екипе да прете и у другом полувремену, првенствено преко својих брзих бочних играча Луке Петровића и већ више пута помињаног Дариа Гргића. Управо је хитроноги Петровић направио прави слалом по десној страни у 58. минуту, али га је у кључном моменту зауставио пожртвовани Гајић.

На другој страни, капитен Железничара Костић је спречио снажног Пишчевића да дође до лопте после центаршута Томића из прекида у 63. минуту.

Дарио Гргић је у 71. минуту пропустио још једну добру прилику да удвостручи предност свог тима. Све је добро урадио млади фудбалер Железничара, надмудрио је двојицу противничких играча, али је поново изостао адекватан завршни ударац.

Опасно је било пред голом Крагујевчана и у 75. минуту након продора Балажа, као и три минута касније, када је Петровић тестирао Лукића ударцем са дистанце.

До краја утакмице није било превише изгледних прилика, осим два солидна покушаја Петра Гигића, који нису донели промену на семафору.

На крају, Пирова победа Панчеваца, који ће на пласман у Супер лигу ипак морати да сачекају бар још једну сезону.

Што се Крагујевчана тиче, они су остварили свој главни циљ у овој сезони и остали у највишем рангу такмичења, иако се то у једном моменту чинило као немогућа мисија. Велике заслуге за то поред играча сноси и шеф струке Ненад Лалатовић, који је од свог доласка на клупу крагујевачког суперлигаша практично препородио тим из срца Шумадије.

За Лалатовића је утакмица са Железничаром по свему судећи била последња на клупи Радничког 1923, па ће управа клуба са “Чика Даче” у наредном периоду морати да се позабави проналаском новог шефа струке.

Времена је мало, с обзиром да нова сезона почиње већ 8. јула, а до тада је потребно решити много тога како би крагујевачки тим спремно дочекао почетак нове првенствене трке.

КОСТИЋ И МИЛИВОЈЕВИЋ БОДРИЛИ “ЦРВЕНЕ” У УТАКМИЦИ СЕЗОНЕ

Као што је то и најављено, данашњој утакмици на стадиону “Чика Дача” присуствовали су фудбалер немачког Ајнтрахта и најкориснији играч Лиге Европе Филип Костић и капитен енглеског Кристал Паласа Лука Миливојевић, који су изразили жељу да подрже свој бивши клуб у најважнијој утакмици сезоне.

Њихово присуство на стадиону “Чика Дача” привукло је велику пажњу, првенствено млађе публике, која је желела заједничку фотографију са својим спортским идолима. Костић и Миливојевић су радо изашли у сусрет сваком од својих обожавалаца и још једном показали како се понашају прави фудбалски професионалци.

Такође, међу посетиоцима данашње утакмице били су и чланови генерације Радничког која је играла финале Омладинског купа Југославије 1967. године, у коме је поражена од загребачког Динама резултатом 0:4.

РАДНИЧКИ 1923 – ЖЕЛЕЗНИЧАР 0:1 (0:1)