Мирић бацио “Црвене ђаволе” у транс

Нису фудбалери Радничког 1923 могли замислити бољи почетак повратничке сезоне у Супер лиги Србије. Мада су на гостовање екипи лучанске Младости отишли као унапред прежаљени, изабраници Владимира Раденковића су борбеном и дисциплинованом игром успели не само да одоле фаворизованом домаћину, већ и да до дођу до сва три бода, и то на скоро па филмски начин, поготком Марка Мирића у дубокој судијској надокнади времена – 1:0 (0:0).

Још једном се показала тачном претпоставка да резултати које неке екипа остварује у припремним утакмицама не дају јасну представу о њеном стварном квалитету и могућностима. Скептицизам који је провејавао међу симпатизерима крагујевачког клуба уочи почетка нове такмичарске сезоне претворио се у велико славље након скоро 100 минута игре у Лучанима. “Црвени” су показали да упркос младости и мањку искуства могу бити сасвим равноправан такмац екипама које већ се већ дужи низ година надмећу на суперлигашкој сцени.

Имао је шеф струке Радничког 1923 Владимир Раденковић доста проблема приликом одабира стартне једанаесторке за премијеру у Лучанима, будући да није могао да рачуна на чак петорицу првотимаца. Због тога је био приморан да модификује почетне планове, па је тако место најистуренијег играча у првој постави наменио новајлији Вељку Трифуновићу, док је шансу од првог минута добио и капитен Стеван Ковачевић, који се није превише наиграо током припремног периода. Иако се очекивало да ће тек опорављени Огњен Лукић заузети место на голу крагујевачког тима, међу стативама се ипак нашао знатно спремнији Стојан Лековић, који је на крају израстао у једног од јунака утакмице.

На другој страни, екипа из Лучана, предвођена новим тренером Иваном Стефановићем, и са неколицином доказаних суперлигашких играча у својим редовима, попут Саше Јовановића, Јанка Тумбасевића, Владимира Радивојевића, Милоша Цветковића и искусног голгетера Милана Бојовића, у утакмицу је ушла са јасном намером да оправда улогу фаворита и упише прва три бода у новој такмичарској сезони.

И заиста, већ у 5. минуту Лучанци су пропустили прву велику прилику да дођу до вођства. Након благе конфузије у одбрани Крагујевчана, лопта је дошла до Јовановића, који из непосредне близине погађа стативу.

“Црвени” су први пут дошли до даха и прилике да запрете голману домаће екипе Максиму Миловићу у 16. минуту, када је Мирић упутио идеалан центаршут са десне стране, али капитен Ковачевић није успео да захвати лопту главом.

У 29. минуту поново је запретио Јовановић, овога пута снажним и незгодним ударцем са ивице шеснаестерца, међутим лопта је на путу ка голу закачила неког од фудбалера Радничког 1923 и завршила у корнеру. Након ударца из угла, Кос је покушао да врати лопту на другу стативу, али тамо није било никог од његових саиграча који би је скренуо у мрежу.

Киша која овог викенда није заобишла Лучане имала је за последицу изузетно клизав терен, што је покушао да искористи капитен Младости Владимир Радивојевић ударцем са скоро тридесетак метара. Иако је лопта незгодно одскочила испред Лековића, млади чувар мреже успео је да је скрене у корнер.

Последњу прилику у првом делу сусрета имао је најбољи стрелац у историји Супер лиге, Милан Бојовић, који је на центаршут Милоша Цветковића шутирао главом поред гола.

Лучанци су у других 45 минута додатно интензивирали притисак ка голу Крагујевчана. Тако је Кос у 51. минуту тукао снажно са десетак метара, али није био довољно прецизан, да би недуго затим покушао и Баха главом, међутим лопта је завршила поред гола.

У 60. минуту још једна колосална прилика за Младост. Најпре је Лековић рефлексно зауставио незгодан ударац Милошевића, да би у наставку акције Баха послао лопту изван оквира гола.

Фортуна је била савезник Крагујевчана и осам минута касније, када је након кардиналне грешке штопера Стефана Филиповића лопта дошла до Радивојевића, који је са рогља петерца шаље небу под облаке.

Милан Бојовић је у 70. минуту озбиљно тестирао Лековића ударцем са десетак метара у ближи угао, али је млади чувар мреже Радничког 1923 и овом приликом исказао своје голманске квалитете.

Коначно, Крагујевчани су у 73. минуту успели да макар за тренутак прекину опсаду свог гола након солидног покушаја резервисте Драгутиновића са дистанце.

Последњих десетак минута утакмице обележио је Стојан Лековић, који је чинио права чуда на свом голу и најзаслужнији је што Крагујевчани нису капитулирали на овом гостовању. Млади чувар мреже је најпре у 80. минуту зауставио још један ударац Саше Јовановића, затим није допустио ни да га изненади Немања Ивановић минут касније, да би се у 86. минуту истакао ефектном парадом након покушаја искусног Јанка Тумбасевића.

На највећем искушењу Лековић је био у првом минуту судијске надокнаде времена, када је у ситуацији “један на један” са Немањом Косом изашао као крајњи победник и сачувао кожу свом тиму.

И како то према неписаном фудбалском правилу обично бива, Лучанци су за све пропуштене прилике на утакмици морали да буду кажњени. Улога “џелата” припала је Марку Мирићу, који је у осмом минуту судијске надоконаде времена пронашао пут до мреже домаћег тима. Александар Варјачић је центрирао са десне стране, а искусни офанзивац волеј ударцем са десетак метара сместио лопту у доњи леви угао.

Мирићев погодак изазвао је салву одушевљења међу најватренијим присталицама крагујевачког клуба, популарним “Црвеним ђаволима”, који су у значајном броју допутовали у Лучане како би пружили подршку својим љубимцима.

Прилику да потврде добар утисак са суперлигашке премијере “црвени” ће имати у петак, када ће на свом “Чика Дачи” укрстити копља са суботичким Спартаком.

МЛАДОСТ – РАДНИЧКИ 1923 0:1 (0:0)