Лудница у Сенти и двоструки повратак “црвених” из мртвих

Невероватну фудбалску представу приредили су фудбалери ТСЦ-а и Радничког 1923 на отварању 5. кола Линглонг Супер лиге Србије. Домаћин је три пута долазио до вођства, имао у једном тренутку и два гола предности, али се ученици Владимира Раденковића нису предавали и поготком Марка Мирића са “беле тачке” у 94. минуту докопали су се изузетно вредног бода, којим су окончали низ од два узастопна пораза – 4:4 (1:2).

Отишли су Крагујевчани у Сенту са предзнаком аутсајдера, а враћају се са драгоценим пртљагом у виду једног, али изузетно вредног бода, који им је удахнуо свеж ваздух оптимизма пред наступајуће првенствене дуеле. Иако су наспрам себе имали изузетно квалитетну и силно мотивисану екипу ТСЦ-а, која је у ову утакмицу ушла са жељом да продужи тријумфални низ са старта шампионата, “црвени” су снагом карактера и невероватном упорношћу успели да избегну пораз на овом изузетно тешком гостовању.

Имао је стратег крагујевачког суперлигаша Владимир Раденковић много проблема приликом састављања тима за утакмицу у Сенти, с обзиром да није могао да рачуна на неколицину стандардних првотимаца, попут голмана Ивана Радоша, затим неухватљивог десног бека Александра Варјачића и његовог млађег колеге са левог бока Уроша Благојевића. Због тога и не чуди што је Раднички 1923 на мегдан екипи ТСЦ-а изашао у прилично необичној поставци, у којој су неки играчи, попут Ристовића и Брновића, били приморани да заиграју ван својих природних позиција у тиму.

Да ли због свих тих промена у самој поставци игре или услед превеликог респекта према фаворизованом противнику, “црвени” су прилично стегнуто ушли у утакмицу, препустивши посед домаћину, који је први пут озбиљније запретио преко Бањца у 5. минуту, чији је ударац успешно изблокирао добро постављени Филиповић.

Четири минута касније нова опасност надвила се пред голом Крагујевчана. Брзоноги Ђуро Зец је прошао по левој страни, а затим покушао да упосли Вукића испред кога је интервенисао голман Радничког 1923 Лазар Раичевић, коме је ово била прва званична такмичарска утакмица након скоро девет месеци паузе.

Теренску иницијативу у уводној фази утакмице домаћи су материјализовали у 14. минуту, када је сјајни Михајло Бањац још једном показао какав топ има у левој нози и разорним ударцем са руба казненог простора погодио је само рашље Раичевићевог гола. Заиста, погодак за ТВ шпице и још једна демонстрација Бањчевог мајсторства.

Овај погодак као да је некадашњем играчу Инђије, а данас узданици екипе из Бачке Тополе дао крила, па је наставио да мучи одбрану Крагујевчана. Управо је Бањац био зачетник акције у 18. минуту, коју је лошим ударцем из средишта казненог простора завршио Ђуро Зец.

Мало је Шумадинцима недостајало па да из прве обећавајуће акције на утакмици стигну до резултатског поравнања. Трифуновић је поново демонстрирао своју брзину и за тренутак умакао Чалушићу, који је уз доста напора на крају успео да га сустигне и избије му лопту, али се на правом месту нашао Мирић, чији је ударац голман ТСЦ-а Филиповић скренуо у корнер.

Након ударца из угла који је уследио, Бурмаз је окрзнуо лопту главом, довољно да она непријатно изненади штопера домаће екипе Леандра Пинта, који је шаље у сопствену мрежу.

Радост изабраника Владимира Раденковића након изједначујућег поготка није потрајала дуго. Већ у 26. минуту екипа ТСЦ-а враћа резултатску предност на своју страну захваљујући Ђури Зецу, који се након још једног сјајног додавања Михајла Бањца вешто ослободио Раша, а онда пласирао лопту у мрежу поред немоћног Лазара Раичевића за ново вођство свог тима.

Имали су “црвени” доста среће у 33. минуту, када је пречка зауставила ударац Саше Томановића, који је након корнера надвисио комплетну одбрану крагујевачког суперлигаша.

Последњих десетак минута првог полувремена припали су Шумадинцима, који су коначно успели да се ослободе почетног притиска домаћина и у пар наврата озбиљно су припретили чувару мреже ТСЦ-а Ненаду Филиповићу.

Најпре је Бурмаз покушао ударцем са дистанце, потом је Милош Видовић тукао главом са неких осам метара, али без успеха, да би најзрелију прилику у овом периоду утакмице поново пропустио Марко Мирић, који је након повратне лопте веома запаженог Вељка Трифуновића са десетак метара пребацио противнички гол.

Само минут касније Трифуновић је из малтене идентичне позиције успео да ухвати волеј, али ни он није био довољно прецизан, па се на одмор отишло са минималном предношћу домаћег тима (2:1).

У првих десет минута другог полувремена није било превише узбуђења, а онда је у 56. минуту на сцену поново ступио незаустављиви Михајло Бањац, који је на асистенцију Саше Томановића постигао свој други гол на утакмици и дуплирао предност свог тима.

Бањац је, уз уздах олакшања са клупе Радничког 1923, у 63. минуту уступио место Душану Стоиљковићу, коме се у 70. минуту указала идеална прилика да реши питање победника ове утакмице, али је у дуелу “један на један” са голманом Радничког 1923 Лазаром Раичевићем чувар мреже крагујевачког тима изашао као крајњи победник.

Дашак наде већ грогираним Крагујевчанима пружио је погодак Марка Мирића у 72. минуту, који је из трећег покушаја успео да матира голмана ТСЦ-а Ненада Филиповића. Искусни фудбалер Радничког 1923 и бивши репрезентативац искористио је Филиповићеву неодлучност и “боцнуо” лопту главом, довољно да она заврши у голу.

Колику је пометњу Мирићев погодак изазвао у редовима екипе из Бачке Тополе, најбоље се видело у 75. минуту, када је након добро изведеног корнера Милоша Брновића на другу стативу, штопер Крагујевчана Стефан Филиповић добро одмереним ударцем главом сместио лопту иза леђа свог презимењака на голу ТСЦ-а.

Била је то најава крајње неизвесне и узбудљиве завршнице, у коју се ушло са пата картама.

Када је штопер ТСЦ-а Леандро Пинто у 88. минуту донео домаћину и треће вођство на утакмици, деловало је да “црвенима” нема спаса и да ће тим Младена Крстајића дописати и пету првенствену рецку, али се све променило у четвртом минуту судијске надокнаде времена, када је управо поменути Пинто непрописно зауставио младог Ковинића у казненом простору свог тима, па су тако Шумадинци добили прилику да са “беле тачке” дођу до спасоносног бода.

Одговорност да изведе најстрожу казну на себе је преузео најискуснији у редовима Крагујевчана, Марко Мирић, који је хладнокрвно послао лопту под пречку за коначних 4:4.

Фудбалери Радничког 1923 су тако дошли до свог седмог бода у шампионату и што је најважније прекинули су низ од два везана пораза, док се екипа ТСЦ-а након максималног учинка у прва четири кола морала задовољити поделом плена у сусрету са Крагујевчанима.

Екипу тренера Владимира Раденковића у наредном колу очекује још један тежак дуел, овога пута са београдским Чукаричким на “Чика Дачи”.

ТСЦ – РАДНИЧКИ 1923 4:4 (2:1)

СЕНТА
ФК Сента.
Гледалаца: 500.
Дејан Трифковић (Београд).
Помоћници: Милош Мишкељин (Београд), Иван Крстић (Јаково).
Стрелци: Бањац у 14. и 56, Зец у 26. и Леандро Пинто у 88. минуту за ТСЦ, а Леандро Пинто (аутогол) у 21, Мирић у 72. и 90+4. минуту (из једанаестерца) и Филиповић у 75. минуту за Раднички 1923.
Жути картони: Бањац, Вукић, Зец (ТСЦ), Ћировић, М. Видовић, Илић, Брновић, Ристовић, Јовановић (Раднички 1923).

ТСЦ: Филиповић, Крстић, Леандро, Чалушић (oд 63. Антонић), Станојев (од 89. Петковић), Петровић, Ђаковац (од 63. Стојковић), Томановић, Бањац (од 63. Стоиљковић), Зец, Вукић (од 72. Ратков).

РАДНИЧКИ 1923: Раичевић, Рашо (од 90. Ковачевић), Филиповић, Дамјанац, Ристовић, Брновић, М. Видовић, Ћировић (од 72. Илић), Мирић, Трифуновић (од 66. Ковинић), Бурмаз (од 66. Јовановић).