Линтин “џокер” – Немања Томић

Фудбалери Радничког 1923 успели су да вежу и трећи узастопни тријумф у пролећном делу такмичења Прве лиге Србије, пошто су на свом “Чика Дачи” савладали одличну екипу београдског ИМТ-а после преокрета са 3:1 (0:0).

Мало је фалило Крагујевчанима да се након након добрих издања у последња два кола поново “оклизну”, и то на свом терену, у сусрету са врло неугодном екипом ИМТ-а. Примљени гол на старту другог полувремена у потпуности је пореметио ритам игре лидера Прве лиге Србије и приморао га да у наставку утакмице јури резултатски заостатак, који је поготком Варјачића из једанаестерца успео да надокнади, да би се за потпуни преокрет побринуо маестрални Немања Томић, који је за свега десетак минута проведених на терену успео да постигне два гола и донесе Радничком 1923 нове бодове.

Стратег крагујевачког прволигаша Александар Линта није желео да мења добитну комбинацију која је “црвенима” донела сва три бода са претходног гостовања београдском Графичару, па се тако поново одлучио за формацију са три играча у последњој линији и са Мирићем у улози “лажне деветке”. На другој страни, његов колега на клупи ИМТ-а Небојша Јандрић имао је доста проблема приликом састављања тима за ову утакмицу услед изостанка већег броја играча, али је зато тачно знао шта хоће, а то је да високим пресингом Крагујевчанима отежа грађење игре из последње линије.

То је обећавало једну отворену, бескомпромисну фудбалску битку и заиста је права штета што публика није имала прилику да испрати овај дуел, јер би свакако имала довољно разлога за ужитак.

Кренуло је прилично жестоко. Мирић je у 7. минуту успео да затресе мрежу екипе ИМТ-а, али је тај његов гол поништен због офсајда. Три минута касније колосална прилика на другој страни. Димитрић је шутирао, лопта се на волшебан начин одбила до Лазовића, који се изненада нашао у стопостотној шанси за постизање поготка, али је млади голман Радничког 1923 Огњен Лукић сјајно одреаговао, па су гости на крају од свега добили само корнер.

Узвратили су домаћи у 15. минуту, када је после корнера који је извео Ковачевић, голман ИМТ-а Катић на тренутак испустио лопту, што је покушао да искористи Александар Варјачић, али је његов ударац на самој гол линији успео да заустави Филип Дамјановић. Имао је среће млади чувар мреже београдске екипе и у 19. минуту, када је крајњим напором и уз помоћ стативе зауставио лоб ударац Игора Вићентијевића.

У 26. минуту је свој ударац опробао и капитен Крагујевчана Стеван Ковачевић, који је добро шутирао са рогља казненог простора, али је лопта прохујала поред стативе.

Уследила је нова стопостотна прилика за гостујући састав у 36. минуту. Стаменић је у паду успео да проигра Лазовића, који још једном избија сам пред Лукића, али је голман Радничког 1923 и из ове ситуације изашао као крајњи победник.

Доста буре на терену изазвала је ситуација из самог финиша првог полувремена, када је након центаршута Ковачевића лопта изненадила Катића, ту се пришуњао Ћировић, који је покушао да искористи ову несмотреност гостујућег голмана, али је том приликом, чини се, непрописно заустављен од стране младог чувара мреже ИМТ-а, међутим, судија Чоловић је проценио да ту није било елемената за најстрожу казну, што је изазвало велики револт играча домаћег тима. Најжешћи у протестима били су Огњен Илић и Марко Мирић, који су на крају зарадили жуте картоне због приговора.

Почетак другог полувремена поново доноси нешто јачи пресинг играча ИМТ-а на задњу линију Крагујевчана, који је уродио плодом у 48. минуту. После грешке фудбалера Радничког 1923 на својој половини терена, лопта је дошла до Стаменића, који је добро уочио усамљеног Димитрића, а најбољи стрелац “тракториста” не пропушта прилику да упише свој пети погодак у пролећном делу такмичења.

Овакав почетак другог полувремена сигурно је покварио планове “црвених”, који су се дали у безглаву јурњаву у жељи да што пре надокнаде заостатак од једног гола. Наравно да се самим тим изгубила сва она флуидност у игри екипе тренера Александра Линте, која је одједном постала прилично растрзана и неучинковита.

То је отворило прилику гостима да можда дођу до још једног поготка, који би домаће довео у још неповољнији положај. Тако је у 53. минуту Димитрић у контри упослио Глишића, који је у 25. минуту заменио повређеног Ђуричковића, али је ударац младог фудбалера ИМТ-а завршио ван оквира гола.

Четири минута касније коначно једна одлична и течна акција Крагујевчана, коју је пропустио да реализује Огњен Илић, да би одмах на другој страни “севнула” још једна контра, Димитрић је сјајно проиграо Лазовића, који се по ко зна коју пут нашао сам испред Лукића, али поново није успео да га матира.

Велики хендикеп за госте представљала је повреда њиховог убедљиво најбољег играча на утакмици Огњена Димитрића, који је у 72. минуту уступио своје место на терену Николи Пурићу. На другој страни, стратег Крагујевчана Александар Линта био је приморан да појача офанзивни део екипе, па су тако у игру ушли млади Никола Ристовић и Милош Зукановић, стрелац другог поготка у победи над Графичаром у прошлом колу.

Управо је Зукановић изборио једанаестарац из кога је крагујевачки тим дошао до егала у 76. минуту. Њега је на малтене самој ивици гостујућег шеснаестерца оборио голман ИМТ-а Катић, а судија Чоловић је исправно проценио да је прекршај био унутар казненог простора и досудио казнени ударац за домаћи тим. Сигуран реализатор најстроже казне био је Александар Варјачић, који је прецизним и добро одмереним ударцем послао лопту у доњи леви угао.

Изједначујући погодак подигао је елан у табору “црвених” и навео их да размишљају о потпуном преокрету. Александар Линта је зато у 80. минуту у игру увео свог “џокера” Немању Томића, који је немали број пута током сезоне решавао питање победника неком својом мајсторијом.

Искусни фудбалер средине терена, који се тек недавно опоравио од повреде мишића, одмах по уласку у игру тестирао је гостујућег чувара мреже Катића, најпре ударцем са дистанце, а потом и покушајем главом после центаршута Варјачића са десне стране.

Играо се други минут надокнаде времена када је судија Чоловић одлучио да поново покаже на белу тачку. Након доброг покушаја Лазовића из прекида, који је прилично намучио Огњена Лукића, Зукановић се нашао у ситуацији да има отворен пут ка голу Београђана. Грабио је 25-годишњи нападач ка противничком голу, све док га на непрописан начин у казненом простору ИМТ-а није зауставио Лука Зорић, који је као последњи играч одбране зарадио директно искључење и пут у свлачионицу. Раднички 1923 је тако стекао велику прилику да са једанаест метара дође до толико жељене резултатске предности. Одговорност за извођење најстроже казне на себе је преузео Немања Томић, који је лопту послао у једну, а голмана ИМТ-а Катића у другу страну – 2:1 за Крагујевчане.

Да ова сјајна фудбалска представа на стадиону “Чика Дача” има ефектно финале, побринуо се управо Томић фантастичним поготком из слободног ударца у четвртом минуту судијске надокнаде времена за коначних 3:1 и велику радост “црвених”.

Раднички 1923 је новим тријумфом додатно учврстио водеће место на табели Прве лиге Србије са 54 освојена бода, једанаест више у односу на другопласирани Кабел, који свој меч 23. кола игра сутра.

Нови такмичарски изазов Крагујевчане очекује у понедељак на гостовању имењаку из Пирота.

Драган Чоловић (Рашка).
Помоћници: Милан Пешовић (Краљево), Небојша Савић (Ужице).
Стрелци: Варјачић у 76. (једанаестерац) и Томић у 90+2. (једанаестерац) и 90+4. минуту за Раднички 1923, а Димитрић у 48. минуту за ИМТ.
Жути картони: Ћировић, Илић, Мирић (Раднички 1923), Марковић, Пурић (ИМТ).
Црвени картон: Зорић у 90+2. минуту (ИМТ).

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Рађен, М. Видовић, Филиповић, Варјачић, Вићентијевић (од 59. Ристовић), Ковачевић, Алексијевић (од 59. Зукановић), Ћировић (од 80. Томић), Илић (од 79. Аврам), Мирић (од 81. У. Видовић).

ИМТ: Катић, Ђуричковић (од 25. Глишић), Зорић, Дамјановић, Вукашиновић, Марковић, Стефановић, Димитрић (од 72. Пурић), Стаменић (од 86. Тодоровић), Кијевчанин, Лазовић.