Лидер ухватио пролећни залет

Са гостовања београдском Графичару “црвени” се враћају са нова три бода “у џепу”. У једној отвореној утакмици, високог ритма, ученици тренера Александра Линте дошли су до победе головима Марка Мирића и Милоша Зукановића – 2:0 (1:0).

Отпутовали су Крагујевчани на ово гостовање са намером да продуже низ успешних резултата у међусобним дуелима са популарним “графосима”, и у томе су на крају и успели.

Стратег Шумадинаца Александар Линта одлучио је да за ову утакмицу модификује постојећу формацију, па је крагујевачки прволигаш након дужег времена поново заиграо са три фудбалера у последњој линији. Ова промена формације очигледно је дала жељени ефекат, будући да су “црвени” деловали прилично сигурно и чврсто у дефанзиви, док су напред успешно притискали задњу линију противничке екипе, неретко је приморавајући на неке изнуђене потезе и грешке у опасној зони.

Треба рећи да су и фудбалери Графичара у ову утакмицу ушли прилично храбро и да су такође изашли прилично високо, како би спречили Крагујевчане да успоставе теренску доминацију и дођу до своје препознатљиве пас игре.

Тако смо у првих 45 минута гледали једну заиста динамичну фудбалску представу јаког ритма и са доста прилика на обе стране терена.

Прво узбуђење на утакмици виђено је у 7. минуту после солидног покушаја капитена Радничког 1923 Стевана Ковачевића из слободног ударца, да би само минут касније запретио и искусни Марко Мирић, али је голман Графичара Александар Станковић успешно интервенисао.

Узвратили су потом домаћи преко седамнаестогодишњег Марка Лазетића, који је први пут запретио у 12. минуту, када се нашао у доброј позицији пред голом Радничког 1923, али је шутирао право у Огњена Лукића, да би четири минута касније упутио незгодну параболу са неких 14 метара, која је срећом завршила ван оквира гола крагујевачког тима.

Већ у наредном нападу “црвени” стижу до резултатске предности. Стеван Ковачевић и Огњен Илић су након два узастопна дупла паса изиграли комплетну одбрану Графичара, уследио је потом ударац капитена Крагујевчана, али и добра интервенција голмана домаће екипе Станковића, да би се на крају лопта волшебно одбила до Марка Мирића, који овакав “поклон” не пропушта – 1:0 за Раднички 1923. Био је ово трећи погодак некадашњег репрезентативца Србије овог пролећа, а укупно пети у сезони.

Нису Шумадинци имали намеру да “повуку ручну” након почетног вођства. Напротив, кренули су још одлучније ка противничком голу, у намери да до одласка на одмор дођу до убедљивије предности, која би им знатно олакшала посао у наставку сусрета.

Тако је у 20. минуту Мирић лепо одложио лопту Вићентијевићу, који је силовито шутирао са руба шеснаестерца, али је Станковић уз извесне потешкоће на крају ипак успео да укроти ову незгодну лопту.

Велику прилику да дуплирају вођство фудбалери крагујевачког прволигаша пропустили су у 26. минуту. Ћировић је иницирао акцију, Мирић мајсторски проиграо Огњена Илића, који са ивице петерца шаље лопту поред стативе.

Наравно да ни Београђани све ово време нису седели скрштених руку и успели су поново да запрете преко расположеног Лазетића, али је млади чувар мреже Радничког 1923 Огњен Лукић, који је недавно добио позив и за окупљање млађе омладинске селекције Србије, био на висини задатка.

Како се ближио крај првог полувремена, тако је и ритам утакмице опадао, а Крагујевчани су свесно препуштали теренску иницијативу свом противнику, вребајући прилику да из полуконтри и контри казне евентуалне пропусте фудбалера домаћег тима. И управо им се једна таква ситуација указала у 41. минуту, када је након кардиналне грешке чувара мреже београдског тима Александра Станковића, искусни Владимир Ћировић дошао у идеалну прилику да увећа вођство своје екипе, али је промашио читав гол.

Треба напоменути и то да је у самом финишу првог дела сусрета Огњен Илић оборен у казненом простору домаће екипе после дуела са голманом Графичара Станковићем, што је судија Трипковић окарактерисао као покушај симулирања прекршаја од стране младог фудбалера Радничког 1923, због чега га је “наградио” жутим картоном.

Друго полувреме донело је далеко мање узбуђења и знатно слабији темпо игре у односу на први део сусрета. Шанси је било тек “на кашичицу” и углавном се све сводило на тактичко надмудривање између два шеснаестерца.

Стрелац водећег гола за Крагујевчане Марко Мирић је на почетку другог дела сусрета покушао да изненади Станковића ударцем са неких 14 метара, али није био прецизан, да би се у 50. минуту поново на земљи у казненом простору Графичара нашао Огњен Илић, овога пута након дуела са Тодоровским, међутим судија Трипковић сматрао је да ни у овој ситуацији није било елемената за најстрожу казну.

У 65. минуту Владимир Ћировић се по други пут на овој утакмици нашао у стопостотној шанси пред голом Графичара, али ни овога пута није успео да проследи лопту у мрежу.

Срећом, па се сви ови промашаји нису “обили о главу” Крагујевчанима у наставку утакмице, а да сва три бода дефинитивно заврше на конту лидера Прве лиге Србије потрудио се резервиста Милош Зукановић, који је само пар минута по уласку у игру лепо прихватио лопту на ивици противничког шеснаестерца, лако се ослободио свог чувара и онда финим, резантним ударцем затресао мрежу популарних “графоса” за коначних 2:0.

Са 51 освојеним бодом Раднички 1923 се и даље “шепури” на челу прволигашке табеле испред новосадског Кабела, који има осам бодова мање (43).

У среду, 24. марта, на програму су утакмице ванредног 23. кола Прве лиге Србије, а Крагујевчани ће на свом “Чика Дачи” одмерити снаге са још једном екипом из горњег дела табеле, београдским ИМТ-ом.

ГРАФИЧАР – РАДНИЧКИ 1923 0:2 (0:1)