Крагујевчани одржали фудбалски час Краљевчанима

Фудбалери Радничког 1923 оправдали су улогу фаворита у сусрету са новајлијом у прволигашком друштву, екипом Слоге из Краљева. Било је то најбоље издање “црвених” од старта нове сезоне, које је крунисано убедљивим тријумфом – 4:0 (2:0).

Стратег крагујевачког прволигаша Александар Линта је решио да уочи сусрета са Краљевчанима начини одређене корекције у стартној постави, у односу на претходна два кола.

Тако је место међу стативама поново заузео Лазар Раичевић, Милош Видовић је прекомандован на место штопера уместо Лазара Петровића, на позицији десног бека заиграо је Никола Рађен, Александар Варјачић добио је нешто офанзивнију улогу покрај десне аут линије, док су тандем по левој страни овога пута чинили Игор Вићентијевић и опорављени Ђорђе Максимовић. Такође, на клупи се по први пут од почетка сезоне нашао и искусни Марко Мирић, који је добио шансу у последњих пола сата утакмице.

Од самог старта било је евидентно да Крагујевчани немају намеру да допусте било какво изненађење на свом буњишту, тако да се само постављало питање са колико голова разлике ће нови прволигаш бити испраћен са “Чика Даче”.

Већ у 2. минуту домаћин је први пут озбиљно запретио преко Слађана Никодијевића, чији је ударац главом после корнера успео да заустави млади чувар мреже краљевачке Слоге Немања Андријанић.

Само пет минута касније затресла се мрежа гостију. После кратке комбинације из корнера, Стеван Ковачевић идеалним центаршутем са десне стране погађа “у трепавицу” Милоша Видовића, који постиже свој првенац у дресу Радничког 1923.

Нису се пулени Александра Линте задовољили почетним вођством, већ су наставили да опседају гол свог ривала, који је деловао прилично немоћно у настојању да одбије притисак расположених Крагујевчана.

Постављало се питање када ће брана гостију поново попустити, а то се догодило у 30. минуту, када је након ударца Никодијевића, Ћировић стигао до лопте пре голмана Слоге Андријанића и успео да је скрене у мрежу. Том приликом се чувар мреже Краљевчана теже повредио, па је пар минута касније морао да буде замењен.

Тек у финишу првог дела игре бележимо пар спорадичних покушаја гостију, који нису озбиљније угрозили голмана Радничког 1923 Лазара Раичевића.

Старт другог полувремена донео је и нову лопту у мрежи краљевачког прволигаша. Играо се 48. минут када је резервни голман Слоге Михајло Пантовић, који је у 38. минуту заменио повређеног Андријанића, у жељи да дође до лопте пре Слађана Никодијевића непрописно стартовао над нападачем Радничког, што није промакло будном оку судије Николе Ђорђевића из Аранђеловца, па је крагујевачки тим добио прилику да са једанаест метара додатно увећа предност. Сигуран егзекутор казненог ударца био је Александар Варјачић, пославши лопту у једну, а Пантовића у другу страну.

Тамнопути Џон, који је на старту другог полувремена заменио Марка Михајловића, унео је мало живости у игру Слоге, па се тако у 51. минуту нашао у лепој позицији да са неких 11-12 метара матира Раичевића, али је пребацио гол.

Само минут касније Крагујевчани комплетирају “покер” голова. Била је то заиста акција за фудбалске уџбенике коју је иницирао Никодијевић проигравши хитроногог Варјачића, који није сувише оклевао, већ је упутио оштар попречни пас пред гол Слоге, где је натрчао Максимовић и снажним ударцем у горњи десни угао “скинуо паучину” – 4:0 за Раднички 1923.

Ту су домаћи одлучили да “повуку ручну”, што су Краљевчани искористили да макар мало дођу до даха и припрете преко Анђелковића, али је Раичевић на време предосетио опасност и “ушао у шут” нападачу краљевачког тима.

Млади Урош Алексијевић, који је у пар наврата претходне сезоне показао да поседује изузетно снажан и прецизан ударац са дистанце, шутирао је у 76. минуту са неких 18 метара удаљености тик поред гола противника. Покушао је потом и Томислав Тодоровић, али је лопта завршила у спољном делу мреже.

Последњи детаљ вредан пажње виђен је у 80. минуту пред голом Радничког. Поново се брзоноги Џон нашао у обећавајућој ситуацији, међутим, истакао се још једном чувар мреже Крагујевчана Лазар Раичевић, скренувши лопту у корнер.

Са седам освојених бодова из три одиграна кола ово је најбољи старт Радничког у Првој лиги Србије још од сезоне 2010/11, у којој је крагујевачки клуб изборио пласман у Супер лигу Србије. Аналогија је јасна, а остаје да видимо да ли се судбина заиста понавља.

Прилику да наставе низ добрих резултата “црвени” ће имати предстојећег викенда на гостовању имењаку из Сремске Митровице.

РАДНИЧКИ 1923 – СЛОГА 4:0 (2:0)

“Чика Дача”
Гледалаца: /.
Судије: Никола Ђорђевић (Аранђеловац)
Помоћници: Миодраг Здравковић (Ражањ), Драган Николић (Пожаревац)
Стрелци: М. Видовић у 7, Ћировић у 30, Варјачић из казненог ударца у 49. и Максимовић у 52. минуту за Раднички 1923.
Жути картони: Тодоровић, У. Видовић (Раднички 1923), Видовић, Петковић, Пантовић, Гојковић (Слога).

РАДНИЧКИ 1923: Раичевић, Рађен, Вићентијевић, М. Видовић, Филиповић, Ковачевић (од 70. Алексијевић), Ћировић, Варјачић (од 70. Петровић), Максимовић (од 60. Мирић), Илић (од У. Видовић), Никодијевић (од 70. Тодоровић).

СЛОГА: Андријанић (од 38. Пантовић), Гушани, Вукотић, Тодорић, Красић, Бабић (од 46. Жерађанин), Петковић (од 55. Ђокић), Видовић (од 55. Чолић), Михајловић (од 46. Џон), Гојковић, Анђелковић.

ПОСЛЕДЊИ ПОЗДРАВ ЖАРКУ СТЕВАНОВИЋУ

Уочи почетка данашњег сусрета на “Чика Дачи” минутом ћутања одата је пошта недавно преминулом фудбалском раднику и функционеру Жарку Стевановићу.

Ради се о човеку који је читав свој живот посветио развоју и унапређењу фудбала у Шумадијском округу.

У неколико мандата обављао је функцију председника Фудбалског савеза града Крагујевца, а у периоду од 2012. до 2016. године био је на челу Фудбалског савеза региона западне Србије.

Добитник је „Златне плакете“, највећег признања Фудбалског савеза западне Србије, за допринос развоју фудбала.

У тренутку смрти обављао је функцију председника Дисциплинске комисије Фудбалског савеза Србије и потпредседника Фудбалског савеза региона западне Србије.