Фудбалери Радничког 1923 шампиони Прве лиге Србије!

На најлепши могући начин фудбалери Радничког 1923 крунисали су ову јако успешну сезону, у којој су изборили пласман у највиши ранг такмичења, Линглонг Супер лигу Србије. “Црвени” су победом над екипом Јагодине у последњем колу на свом “Чика Дачи”, резултатом 4:2 (0:2), успели да сачувају прво место на табели и оките се звањем шампиона Прве лиге Србије за сезону 2020/21.

Ни провала облака изнад Крагујевца није покварила данашњу слављеничку атмосферу на стадиону “Чика Дача”.

Још пре самог почетка утакмице са Јагодином, навијачи Радничког 1923, популарни “Црвени ђаволи”, у организованој колони упутили су се ка тераси Градских базена, где су путем видео-бима пратили дешавања са “Чика Даче” у директном преносу на Телевизији Крагујевац, с обзиром да им због важећих епидемиолошких мера није било омогућено присуство на трибинама.

Свакако да би уз подршку највернијих навијача са јужне трибине стадиона “Чика Дача” фудбалери Радничког 1923 много лакше изашли на крај са екипом Јагодине, која је у Крагујевац допутовала растерећена и лишена већих такмичарских мотива, али без жеље да послужи као “топовско месо” будућем суперлигашу. Мало је фалило па да Јагодинци покваре славље комшијама из Крагујевца, с обзиром да су након првих 45 минута игре имали предност од два гола, али су у наставку утакмице “црвени” успели да подесе нишанске справе и упишу планирани тријумф.

Пред сам почетак утакмице леп гест фудбалера Јагодине, који су приликом изласка фудбалера Радничког 1923 на терен направили почасни шпалир и аплаузима поздравили будућег суперлигаша.

Након тога су играчи обе екипе, заједно са судијском тројком, развили транспарент којим су позвали све људе добре воље да слањем СМС поруке са текстом 973 на број 3030 дају свој допринос прикупљању финансијских средстава за лечење нашег малог суграђанина Гаврила Ђурђевића, који болује од спиналне мишићне атрофије.

На прво веће узбуђење на утакмици чекало се до 10. минута, када је Зукановић имао две лепе прилике да доведе Крагујевчaне у вођство. Први пут је његов ударац зауставио голман Јагодине Стојиљковић, а други пут га је изблокирао Стојковић.

Том приликом је нападач Радничког 1923 претрпео и озбиљнију повреду због које је морао да напусти терен. Заменио га је Слађан Никодијевић, који се одмах по уласку у игру нашао у доброј шанси пред голом Јагодине, али је шутирао поред стативе.

А онда, малтене из прве озбиљније акције на утакмици Јагодинци стижу до вођства. Играо се 21. минут утакмице, када је Спасојевић упослио Басрака, који уз извесну дозу среће успева да пошаље лопту у мрежу.

Био је то сигнал за “црвене” да додатно интензивирају притисак ка голу свог ривала. У 22. минуту Вићентијевић се нашао у изгледној позицији пред голом Јагодинаца, али није успео да надмудри Стојиљковића. Уследио је потом ударац Милоша Видовић из срца шеснаестерца који је завршио преко гола, да би у 27. минуту Никодијевић покушао главом на првој стативи након корнера, али је један од играча Јагодине избацио лопту са саме гол-линије.

Заледила се крв у жилама Крагујевчанима у 32. минуту, када је након брзе транзиције фудбалера Јагодине Мићуновић погодио стативу.

У 34. минуту покушао је Мирић главом након центаршута Вићентијевића, а само пар минута касније Рађен се нашао усамљен на 6-7 метара од гола Јагодине, али је само додао лопту у руке Стојиљковићу.

У јеку напада фудбалера Радничког 1923, који су се смењивали као на филмској траци, Јагодинци стижу до другог поготка. Била је то још једна муњевита контра, коју је добро одмереним и прецизним ударцем завршио Мило Мићуновић.

Пропустили су Крагујевчани у финишу првог полувремена колосалну прилику да смање заостатак. Након центаршута Варјачића, Мирић је са пет метара промашио читав гол противника.

Тако су “црвени” на одмор отишли забриделих образа, али чврсто решени да у других 45 минута поправе утисак. Тренер Јоксимовић је у паузи између два полувремена одлучио да промени формацију, што се показало као прави потез.

Први су у наставку утакмице запретили гости преко Басрака, који овога пута није био тако прецизан као у 21. минуту.

Коначно, мрежа Јагодинаца затресла се у 50. минуту. Вићентијевић је шутирао слабијом десном ногом са десетак метара, лопта је закачила неког од играча Јагодине и преварила Стојиљковића.

Седам минута касније, судија Матић је после играња руком Стојановића показао на “белу тачку”. “Црвенима” се тако указала лепа прилика да стигну до изједначења, коју нису имали намеру да пропусте. Сигуран извођач најстроже казне био је Александар Варјачић за 2:2.

Јагодинци су у тим тренуцима били у нок-дауну, али их је требало дотући. За то се побринуо капитен Радничког 1923 Стеван Ковачевић у 64. минуту, када је ударцем са 17-18 метара изненадио голмана Јагодине и донео жељени преокрет свом тиму.

Ствари на терену коначно су почеле да се одвијају у складу са жељама Крагујевчана, који су у 70. минуту стигли и до четвртог поготка на утакмици. Након корнера који је извео Ковачевић, лопта је дошла на другу стативу до Николе Рађена, који је главом шаље у противничку мрежу.

До краја утакмице вреди поменути “бомбу” фудбалера Јагодине Андрије Милића са преко тридесет метара и одличну интервенцију голмана Радничког 1923 Огњена Лукића, као и још један покушај најбољег стрелца Крагујевчана ове сезоне Марка Мирића у самом финишу утакмице, кога данас очигледно није хтео гол.

По завршетку утакмице, градоначелник Крагујевца Никола Дашић је у име Градске управе фудбалерима Радничког 1923 уручио специјални пехар за освојено прво место и пласман у Линглонг Супер лигу Србије. Што се тиче оног другог, званичног пехара, који додељује Фудбалски савез Србије, он ће Крагујевчанима бити уручен уочи почетка нове такмичарске сезоне.

Убрзо су на стадион “Чика Дача” стигли и најватренији навијачи Радничког 1923, популарни “Црвени ђаволи”, и тек онда је настало право славље, праћено навијачким песмама и бакљадом.

Фудбалере Радничког 1923 сада очекује заслужени одмор, а затим и почетак припрема за повратничку сезону у Линглонг Супер лиги Србије, која стартује средином јула.

ПОЗДРАВ ЗА ПИОНИРЕ

Пред почетак данашње утакмице, на терен стадиона “Чика Дача” изашли су чланови пионирске селекције Радничког 1923, предвођени тренером Душаном Николићем, који су два кола пре краја сезоне осигурали прво место у Шумадијско-рашкој лиги.

Пионири Радничког 1923 су тако добили могућност да се кроз дуеле са победницима осталих регионалних лига боре за наслов државног шампиона.

РАДНИЧКИ 1923 – ГФК ЈАГОДИНА 4:2 (0:2)

“Чика Дача”.
Играно без присуства публике.
Давид Матић (Нови Сад).
Помоћници: Милорад Јовновић (Љиг), Немања Јовановић-Џајић (Уб).
Стрелци: Вићентијевић у 50, Варјачић у 58. (из једанаестерца), Ковачевић у 64. и Рађен у 70. минуту за Раднички 1923, а Басрак у 21. и Мићуновић у 40. минуту за ГФК Јагодину.
Жути картони: Петровић (Раднички 1923), Милић, Стојановић (ГФК Јагодина).

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Варјачић (од 86. Миликић), Вићентијевић (од 76. Дукић), Рађен, М. Видовић, У. Видовић, Ковачевић, Ристовић (од 46. Петровић), Мирић, Томић (од 76. Ћировић), Зукановић (од 13. Никодијевић).

ГФК ЈАГОДИНА: Стојиљковић (од 65. Павловић), Мартинс, Стојковић (од 72. Бранислав Коцић), Стојановић, Раденовић, Спасојевић (од 58. Васић), Милић, Благојевић, Стојанчић (од 46. Небо), Мићуновић, Басрак (од 58. Стаменковић) .