Опстанак на дохват руке

Фудбалери Радничког 1923 на добром су путу да остваре зацртани циљ и обезбеде опстанак у највишем рангу такмичења. Изабраници тренера Ненада Лалатовића су у првој утакмици баража за попуну Линглонг Тајер Супер лиге Србије савладали панчевачки Железничар са 3:1 (2:0) и тако стекли завидан капитал пред реванш, који је на програму у недељу, 29. маја, од 16 часова на стадиону “Чика Дача” у Крагујевцу.

Судећи по исходу данашње утакмице у Смедереву, клуб са “Чика Даче” ће свој стоти рођендан наредне године дочекати у суперлигашком друштву. Наравно да још увек ништа није готово и да “црвене” oчекује додатних деведесет минута фудбалске борбе са екипом из Панчева, која се данас није представила у најбољем издању.

Обе екипе су са доста опреза ушле у данашњи сусрет, али се све променило у 20. минуту, када је искусни Војо Убипарип искористио одличан центаршут Немање Томића са леве стране и снажним ударцем главом са више од десет метара послао лопту у небрањени део мреже.

Рано вођство није “уљуљкало” Крагујевчане, који су наставили да прете, па се тако у 26. минуту Марко Мирић изненада нашао у прилици да савлада голмана Железничара Младена Живковића, који је одлично одреаговао у овој ситуацији, спречивши капитена Радничког 1923 да се упише у стрелце.

Ипак, само три минута касније мрежа панчевачког тима поново се затресла. Била је то пресликана акција као код првог гола. Томић је упутио још један ласерски прецизан центаршут са леве стране за Воју Убипарипа, који је лепо испратио лет лопте, пре него што ју је правовременим трзајем главом послао иза Живковићевих леђа.

Колико су Панчевци били инфериорни у првих тридесетак минута утакмице можда најбоље говори податак да су први ударац ка голу Радничког 1923 упутили тек у 39. минуту. Учинио је то Александар Симчевић, али био је то лак плен за чувара мреже крагујевачког тима Огњена Лукића.

Знатно озбиљнији био је покушај искусног дефанзивца Железничара у 45. минуту, када је после корнера захватио лопту главом, али није успео да превари добро постављеног Лукића.

Незадовољан крајње индолентним издањем своје екипе у првих 45 минута сусрета, стратег Железничара Драган Перишић је већ на старту другог полувремена извршио троструку измену, па су тако уместо Марковића, Станимировића и Плавшића у игру ушли Балаж, Стојчев и Реган.

Улазак тројице свежих играча са клупе донео је бољитак у игри панчевачке “дизелке”, која је већ на самом старту другог дела утакмице пропустила велику прилику да смањи резултатски дефицит. Конатар је шутирао, лопта се након Лукићеве интервенције одбила од пречке и дошла до Костића, који са три метра не успева да је пошаље у гол Радничког 1923.

Овај велики промашај је фудбалерима Железничара дошао на наплату у 61. минуту, када је после ударца Милоша Видовића и још једне у низу сјајних интервенција голмана панчевачког тима Младена Живковића лопта дошла до Недељка Пишчевића, који не пропушта прилику да увећа предност свог тима.

Панчевци су у тим моментима били у потпуном нок-дауну, па се чинило да им се спрема резултатски дебакл, посебно јер су Крагујевчани и поред високог вођства наставили да стварају шансе. Тако је у 70. минуту ударац ка голу Железничара упутио Саша Јовановић, да би непун минут касније Живковић рефлексном реакцијом зауставио покушај Убипарипа.

Недуго затим истакао се и Живковићев знатно млађи колега на голу Радничког 1923 Огњен Лукић, који је добро реаговао након покушаја Конатара и Балажа после прекида у 76. минуту.

Минут касније судија Милан Митић је због играња руком од стране Александра Варјачића досудио казнени ударац за формално гледано домаћи тим на овој утакмици, показавши том приликом други жути картон десном беку Радничког 1923. Прецизан са једанаест метара био је Петар Гигић.

Покушали су фудбалери Железничара да искористе бројчану предност у самој завршници утакмице, али су Крагујевчани са играчем мање успели да сачувају значајну предност пред реванш, који се игра у недељу, 29. маја, од 16 часова на стадиону “Чика Дача”.

ЖЕЛЕЗНИЧАР – РАДНИЧКИ 1923 1:3 (0:2)

СМЕДЕРЕВО
Стадион:
ФК Смедерево.
Судија:
Милан Митић (Лесковац).
Помоћници: Милоје Милићевић (Прокупље), Стефан Војнић (Бољевац).
Стрелци: Гигић у 79. минуту из једанаестерца за Железничар, а Убипарип у 20. и 29. и Пишчевић у 61. минуту за Раднички 1923.
Жути картони: Ђорђевић, Милошев (Железничар), Варјачић, М. Видовић, Брновић, Мирић (Раднички 1923).
Црвени картон: Александар Варјачић (Раднички 1923) у 77. минуту.

ЖЕЛЕЗНИЧАР: Живковић, Симчевић, Марковић (од 46. Балаж), Костић, Станимировић (од 46. Стојчев), Конатар (од 82. Милошев), Плавшић (од 46. Реган), Ђорђевић, Зувић (од 72. Гргић), Петровић, Гигић. Тренер: Драган Перишић.

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Варјачић, Пецељ, Андрић, Н. Ковачевић, М. Видовић, Пишчевић (од 80. Гајић), Милисављевић (од 72. Брновић), Мирић, Томић (од 65. С. Јовановић), Убипарип (од 80. Трифуновић). Тренер: Ненад Лалатовић.