Лидер посрнуо у Врању

Фудбалерима Радничког 1923 дефинитивно не пријају гостовања на југу Србије. Након пораза у Пироту пре десетак дана, лидер Прве лиге Србије изгубио је бодове и на гостовању врањском Динаму – 1:2 (0:1), што су његови најближи пратиоци, новосадски Кабел и лазаревачка Колубара, искористили да смање бодовни заостатак и учине финиш борбе за пласман у суперлигашко друштво знатно занимљивијим.

“Црвени” су очигледно опет упали у резултатску кризу, овога пута још израженију у односу на ону са старта пролећног дела сезоне. Мршав учинак од само једног освојеног бода у последња три кола засигурно је упалио црвену лампицу у табору екипе са “Чика Даче”, посебно јер је стечена бодовна залиха почела све више да се троши, мада је чињеница да Крагујевчани и даље држе ситуацију под својом контролом.

Знали су изабраници Александра Линте да ће имати прилично тежак задатак да “искују” три бода на традиционално неугодном гостовању у Врању, али су се ипак надали да ће њихов играчки квалитет и искуство бити пресудан фактор у овом дуелу.

Добро су фудбалери крагујевачког прволигаша ушли у ову утакмицу и од самог старта загосподарили су тереном “Јумковог” стадиона. Ипак, изузев једне полуприлике Ћировића у 12. минуту, “црвени” се нису могли похвалити неком конкретнијом акцијом пред противничким голом у овом периоду игре.

На другој страни, Врањанци су први пут озбиљније запретили у 25. минуту након добро изведеног слободног ударца капитена Млађана Стевановића, када је лопта закачила неког у живом зиду Крагујевчана и прохујала поред стативе.

Како се ближио финиш првог полувремена, тако су се домаћи полако ослобађали почетног притиска и све чешће и опасније атаковали ка голу Радничког 1923.

Тако је у 34. минуту Вешковац покушао ударцем главом после убачене лопте од стране Тумбаса, да би непун минут касније Давор Недељковић шутирао са неких 11-12 метара полудесно, али није успео да погоди супротан угао Лукићевог гола.

У 37. минуту још једна опасна акција фудбалера Динама. Најпре је Тумбас шутирао са леве стране, Лукић добро интервенисао, да би одбијену лопту у мрежу покушао да спроведе Баждаревић, али се испред гол линије испречио искусни Милош Видовић.

Период све опаснијих атака домаћина на тренутак је прекинуо Ћировић, који је након центаршута Мирића са десне стране добро скочио пред петерцем Врањанаца, али је Бразилац Соуза спречио да лопта заврши у мрежи.

Недуго затим домаћин стиже до вођства. Играо се 44. минут када је Давор Недељковић упутио дугу лопту у шеснаестерац Радничког 1923, тамо Аврам није најспретније реаговао, што је искористио капитен Динама Млађан Стевановић, који је из другог покушаја успео да матира Лукића.

Суочени са резултатским дефицитом након истека првих 45 минута, фудбалери крагујевачког прволигаша су знатно енергичније ушли у наставак утакмице и већ у 47. минуту пропустили идеалну прилику да дођу до изједначења.

Након лукаво изведеног прекида Крагујевчана и неуспеле офсајд замке домаћих фудбалера, Милош Видовић се нашао у великој шанси пред голом Врањанаца, али је са неких пет метара шутирао право у голмана Динама Вукашиновића. Лопта је у наставку акције дошла до Ћировића, који волеј ударцем са неких 6-7 метара погађа оквир гола.

Наставили су “црвени” да прете. Вићентијевић је у 50. минуту покушао директним ударцем на гол из прекида са десне стране, али је Вукашиновић избоксовао лопту. Три минута касније Варјачић је центрирао ка Зукановићу, али је голман Динама поново добро интервенисао и скинуо лопту са главе нападачу Радничког 1923.

Уместо да дођу до жељеног изједначења, Крагујевчани су у 58. минуту били приморани да поново крену са центра. Снажни Гордић, који је у 46. минуту заменио Баждаревића, добро се заградио на ивици казненог простора, издржао дуел са Милошем Видовићем, а онда упослио најбољег стрелца Динама Дејана Тумбаса, који не пропушта прилику да увећа свој голгетерски салдо и уједно дуплира вођство врањског прволигаша.

Деловало је да Крагујевчанима у тим тренуцима измиче тло под ногама и да су на прагу коначне капитулације, али им је погодак искусног Владимира Ћировића у 63. минуту вратио наду у повољан резултат. Била је то јако лепа акција по левој страни, коју је најпре покушао да крунише Зукановић, да би Ћировић на другој стативи само скренуо лопту у мрежу.

И поред огромне жеље за изједначењем, “црвени” у завршних двадесетак минута утакмице нису успели да дођу до неке иоле повољније ситуације из које би могли да угрозе гол свог ривала.

На другој страни, домаћи су имали два-три солидна покушаја са дистанце, али се том приликом истакао голман крагујевачког прволигаша Огњен Лукић.

Од овог пораза лидера Прве лиге Србије највише је профитирао новосадски Кабел, који је смањио заостатак за Крагујевчанима на свега четири бода, док трећепласирана Колубара има седам бодова мање од Шумадинаца.

Већ у недељу пулене тренера Александра Линте очекује још једно тешко гостовање, овога пута екипи ОФК Жаркова, која се налази на шестој позицији прволигашке табеле.

ДИНАМО – РАДНИЧКИ 1923 2:1 (1:0)

ВРАЊЕ
“Јумко”.
Играно без присуства публике.
Јован Шегрт (Београд).
Помоћници: Матија Олајош Нађ, Атила Хармат (обојица из Суботице).
Стрелци: Стевановић у 44. и Тумбас у 58. минуту за Динамо, а Ћировић у 63. минуту за Раднички 1923.
Жути картони: Тумбас, Стевановић, Златковић, Илић (Динамо), Ћировић, Аврам (Раднички 1923).

ДИНАМО: Вукашиновић, Соуза, Златковић, Спасић, Чубрило (од 90. Кеча), Недељковић (од 89. Илић), Стевановић, Вешковац (од 66. Станојевић), Икономикос (од 66. Лазовић), Тумбас, Баждаревић (од 46. Гордић).

РАДНИЧКИ 1923: Лукић, Варјачић, Вићентијевић (од 85. Дукић), М. Видовић, Филиповић, Алексијевић, Ћировић (од 85. Ристовић), Илић (од 64. Ковачевић), Аврам (од 57. Томић), Зукановић (од 85. Никодијевић), Мирић.