“Црвени” очерупали суботичке “голубове”

У фантастичној фудбалској атмосфери, пред више од 4 000 гледалаца на стадиону “Чика Дача”, фудбалери Радничког 1923 исковали су другу узастопну победу на старту првенства, савладавши суботички Спартак са 3:2 (2:1) у премијерној утакмици 2. кола Линглонг Супер лиге Србије. Крагујевчани су сјајно отворили утакмицу и захваљујући двоструком стрелцу Вељку Трифуновићу стекли капитал од два гола у раној фази сусрета, Суботичани су успели да се “врате из мртвих” и изједначе резултат почетком другог полувремена, али их је аутогол Немање Бранковића у 59. минуту ипак одвео у пораз.

Након више од годину дана поново су оживеле трибине стадиона “Чика Дача”. Бројка од 4 500 људи, колико је присуствовало данашњој утакмици са суботичким Спартаком, можда најбоље илуструје размере суперлигашке грознице у срцу Шумадије и показује заправо ту безусловну љубав коју крагујевачка публика има према Радничком 1923, као највећем спортском симболу града на Лепеници.

Свакако да је присуство толиког броја људи на трибинама “Чика Даче” представљало додатан подстрек за момке у црвеним дресовима да у дуелу са одличном екипом из Суботице оставе и последњи атом снаге у жељи да обрадују своје присталице.

Пехови са повредама играча диктирали су састав Радничког 1923 и за ову утакмицу. Највећи проблем за стручни штаб крагујевачког суперлигаша уочи дуела са Суботичанима представљало је питање чувара мреже, с обзиром да су Лазар Раичевић и Огњен Лукић већ дуже време ван строја, док се херој победе над екипом Младости у прошлом колу Стојан Лековић повредио у финишу утакмице у Лучанима. На крају је као једина опција на гол-црти остао омладинац Давид Спасојевић, који је и током припремних утакмица у Старој Пазови стајао међу стативама крагујевачког суперлигаша.

Интересантно је да се Владимир Раденковић и овога пута определио за формацију без класичног шпица, са младим Вељком Трифуновићем у улози “лажне деветке”, иза кога је дејствовао капитен Стеван Ковачевић. У протоколу су се нашла и двојица новајлија, црногорски интернационалци Момчило Рашо и Милош Брновић, који су пре само пар дана потписали приступнице, а већ данас су имали прилику да дебитују за нови тим.

Пре него што је главни судија утакмице Андрија Стојановић дао знак за почетак сусрета, директор такмичења ФСС Александар Пивић је испред Заједнице клубова Супер и Прве лиге Србије уручио капитену Радничког 1923 Стевану Ковачевићу пехар за освојено прво место у Првој лиге Србије претходне сезоне.

Свега три минута било је потребно фудбалерима Радничког 1923 да разгале своје верне присталице. Била је то акција за фудбалске уџбенике, брза размена кратких пасова и ласерски прецизан центаршут Александра Варјачића право на главу Вељка Трифуновића за ерупцију одушевљења на трибинама крагујевачког храма фудбала. Славље је за тренутак покварио један од Стојановићевих помоћника који је сигнализирао офсајд позицију, па је деловало да ће овај погодак “црвених” бити поништен, али је на интервенцију судија из ВАР собе гол на крају ипак проглашен регуларним.

Тргли су се Суботичани након примљеног гола и запретили најпре преко Јапанца Шимуре, а потом и Николе Срећковића, али су Крагујевчани већ у 19. минуту успели да дуплирају предност. Дамјанац је пресекао напад Спартака на средини терена, затим упослио хитроногог Трифуновића, који се обрушио ка противничком голу, а онда ударцем у маниру највећих мајстора фудбала погодио супротан угао Дујмовићевог гола. Са два гола на данашњој утакмици, некадашњи фудбалер нишког Радничког, ОФК Жаркова и београдског Рада показао је да ће представљати драгоцено појачање за чету тренера Владимира Раденковића у овој сезони.

Није се радост међу присталицама крагујевачког тима још поштено ни стишала, а на семафору изнад јужне трибине стајало је 2:1. Стефан Милошевић је још једном показао какав је мајстор прекида и из слободног ударца са 23-24 метара послао је лопту преко “живог зида” право у гол крагујевачког тима. Младом Спасојевићу једноставно није било спаса у овој ситуацији.

У 30. минуту истакао се голман Спартака Филип Дујмовић, који је успео да неутралише прилично лукав и незгодан ударац главом Владимира Ћировића. Покушао је потом и Филиповић на исти начин након прекида, али није био довољно прецизан.

Уздахнули су навијачи Радничког 1923 у 44. минуту, када је након центаршута Благојевића са леве стране, Марко Мирић за делић секунде закаснио да лопту скрене у гол противника.

Колико су опасни из контранапада, “црвени” су показали у 50. минуту. Илић је пресекао напад Спартака на средини терена, а онда маестрално проиграо Трифуновића, који је исувише оклевао са завршним ударцем, па је тако дао довољно времена Шимури да га сустигне и малтене му “скине” лопту са ноге.

Само два минута касније мук на “Чика Дачи”. Један од најбољих појединаца у редовима суботичког тима на данашњој утакмици, Стефан Милошевић, послао је лопту у високом луку на другу стативу ка Лазару Туфегџићу, који је надвисио Александра Варјачића и лопту главом послао у мрежу поред изненађеног Спасојевића.

Брзоноги Вељко Трифуновић, који је током читаве утакмице “терорисао” одбрану екипе са севера Србије, поново се нашао у изгледној позицији пред противничким голом у 55. минуту, али је скоро па додао лопту голману Спартака Дујмовићу. Покушали су потом Фуртула на једној и Илић на другој страни, али промене резултата није било.

Тренутак који је одлучио питање победника збио се у 59. минуту утакмице. Поново су фудбалери Спартака изгубили лопту, овога пута на својој половини терена, до ње је дошао неуморни Владимир Ћировић, који је покушао да је проследи ка Марку Мирићу, али је она пре него што је стигла до крилног нападача “црвених” закачила штопера суботичког тима Немању Бранковића, променила правац и завршила иза леђа Филипа Дујмовића. Може се рећи да су Крагујевчани уз доста среће дошли до трећег поготка, али су по свему што су приказали на данашњој утакмици и те како заслужили да их Фортуна погледа.

Нису гости из Суботице пали након још једног примљеног поготка. Покушавали су изабраници Владимира Буача да врате резултат у егал, али су ударци Шимуре и Туфегџића завршили ван оквира гола.

Имали су и Крагујевчани пар обећавајућих акција у самој завршници утакмице. Тако је у 86. минуту Мирић зарадио овације публике након што је ефектно “заломио” свог чувара, а онда послао лопту у срце противничког шеснаестерца, где резервиста Немања Драгутиновић није успео да искористи лошу реакцију Давида Дунђерског.

Потом је у другом минуту судијске надокнаде времена Александар Варјачић центрирао са десног бока ка новајлији Милошу Брновићу, испред кога је интервенисала одбрана суботичког тима, тако да је на крају остало 3:2 за изабранике Владимира Раденковића, који су по завршетку утакмице поделили радост са својим највернијим присталицама смештеним на јужној трибини стадиона “Чика Дача”.

Са максималним учинком од шест освојених бодова у прва два кола Раднички 1923 представља свакако најпријатније изненађење на старту шампионата и екипу која заслужује да се о њој говори у апсолутном суперлативу.

Након два стартна тријумфа “црвени” немају намеру да стану, већ се окрећу предстојећем гостовању крушевачком Напретку, које је предвиђено за наредни петак од 21 час, са жељом да наставе низ добрих резултата.

РАДНИЧКИ 1923 – СПАРТАК 3:2 (2:1)

“Чика Дача”.
Гледалаца: 4 500.
Судија: Андрија Стојановић (Београд).
Помоћници: Милош Мишкељин (Београд), Ненад Радоичић (Врчин).
Стрелци: Трифуновић у 3. и 19, Бранковић (аутогол) у 59. минуту за Раднички 1923, а Милошевић у 22. и Туфегџић у 52. минуту за Спартак.
Жути картони: У. Видовић, Благојевић, Драгутиновић (Раднички 1923), Иванчевић, Срећковић (Спартак).

РАДНИЧКИ 1923: Спасојевић, Варјачић, Благојевић, Филиповић, Дамјанац, У. Видовић, Ћировић (од 83. Рашо), Мирић, Илић, Ковачевић (од 73. Брновић), Трифуновић (од 59. Драгутиновић).

СПАРТАК: Дујмовић, Дунђерски, Јовић (од 62. Бијеловић), Иванчевић, Бранковић, Марчић, Шимура, Милошевић, Срећковић (од 75. Христић), Туфегџић, Фуртула (од 62. Ракић).